Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

dochodzenie odszkodowań Gryfino

Zastępczy samochód jest alternatywą dla każdego kierowcy, który brał udział w stłuczce czy wypadku. Oprócz tego, samochód możemy wynająć, gdy nasz uległ awarii. Istnieje wiele sytuacji, w których wynajem samochodu jest nie tylko opcją, ale i należnością. Nie zawsze bowiem kolizja lub stłuczka jest wynikiem naszej nieuważnej jazdy.

Często, gdy to my zostajemy poszkodowanie na skutek wypadku lub zepsucia się samochodu, mamy możliwość skorzystania z samochodu zastępczego z OC. Warto wiedzieć na czym to polega i przez jak długi okres czasu możemy korzystać z zastępczego samochodu.
Wszystkie powyższe czynniki zależą bowiem od konkretnej sytuacji, w której chcemy wykorzystać samochód zastępczy.

Wykorzystanie samochodu zastępczego z OC

Istnieje parę sytuacji, w których możemy skorzystać z opcji, jaką jest wynajem auta zastępczego. Możemy wykorzystać tę możliwość w ramach OC sprawcy wypadku. Auto zastępcze możemy również wynająć, jeśli posiadamy polisę Autocasco. Oprócz tego, samochód zastępczy należy nam się w trakcie jego naprawy.

Wynajmując auto zastępcze, możemy ubiegać się o zwrot kosztów. Kiedy możemy liczyć na pełen zwrot kosztów za wynajęcie auta?:

  • Jeśli koszta eksploatacji pojazdu zastępczego są porównywalne do wydatków, jakie ponieślibyśmy, gdyby nasze auto nie zostało uszkodzone,
  • Samochód nie może być używany w taki sposób, jakby szkoda nie nastąpiła,
  • Nasze potrzeby nie mogły być spełnione poprzez poruszanie się innym pojazdem.

Warto pamiętać również o zasadach na jakich wynajmuje się samochód zastępczy. Musimy mieć dowód na to, iż brak pojazdu narazi nas na szkodę majątkową. Ubezpieczyciel może nam bowiem odmówić pozwolenia na wynajem auta zastępczego, lecz tylko w sytuacji, gdy nie wykażemy dowodu na to, iż jest on nam faktycznie niezbędny do codziennego funkcjonowania.

Dodatkowo, ubezpieczyciel może nam odmówić przyznania samochodu, gdy uzna, że wszelkie potrzeby możemy spełniać poprzez korzystanie z miejskich środków transportu. Wynajmując auto zastępcze, nie możemy również pozwolić sobie na skorzystanie z pojazdu, który jest wyżej klasą od naszego auta. Może się to bowiem wiązać z niepotrzebnymi wydatkami.

W takim przypadku, składając wniosek o przyznanie nam auta zastępczego, musimy w nim zawrzeć informację dotyczącą naszych potrzeb związanych z koniecznością użytkowana auta. Może to być np. odwożenie dzieci do szkoły lub dojazd do pracy, gdy mieszkamy poza miastem.

Na jaki okres czasu można go wynająć?

W przypadku wynajmu auta zastępczego z polisy OC, ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów wynajmu, który jest konieczny. Oznacza to, iż możliwość wynajmu dotyczy nas przez cały okres trwania napraw naszego samochodu. W sytuacji, gdy następuje tzw. szkoda całkowita, okres najmu liczy się od dnia zniszczenia do dnia, w którym możemy nabyć pojazd zastępczy. Należy jednak pamiętać, że wynajem samochodu jest nam umożliwiony do zapłaty odszkodowania. Jeśli wynajmujemy auto z polisy AC, czas wypożyczenia może wynosić 3-4 dni.

Warto jednak dodać, że nie każda firma może zapewnić nam możliwość wynajmu auta podczas jego naprawy. Gdy usługa taka jest możliwa do wykorzystania, najczęściej samochód zastępczy będzie przysługiwał nam jedynie w przypadku, gdy nasze auto jest całkowicie niesprawne. Ewentualnie, wynajem jest możliwy wtedy, gdy naprawa naszego auta się przedłuży. W takim przypadku jednak, samochód możemy wynająć na maksymalnie 3-4 dni i to tylko wtedy, gdy udowodnimy, że szkoda powstała nie z naszej winy.