Realizm w tatuażach – czy to już sztuka?

Voice of Ink

Dla jednych tatuaże to dzieła sztuki, dla których są gotowi wiele poświęcić, dla innych zaś to niepotrzebny wydatek, który ze sztuką nie ma nic wspólnego. Ile ludzi, tyle opinii.

Dzieło charakteryzuje się wyjątkowością, pięknem i powszechnym wzbudzaniem zachwytu. Dobrze wykonany tatuaż spełnia te założenia i budzi podziw u wielu osób. Tatuatora należy uznać za artystę, który urzeczywistnia wizję klienta i swoją tworząc przy tym niepowtarzalny i unikatowy wzór.

Wykonanie realistycznego tatuażu nie jest łatwe, jednak efekty zaskakują i mogą dzięki ujęciu wielu szczegółów do złudzenia przypominać zdjęcia. Dobry artysta wykonujący tatuaże jest w stanie zdziałać cuda!

Czym jest tatuaż realistyczny?

Tatuaż realistyczny swoją historią sięga lat 50. XIX wieku, kiedy to prężnie działał artystyczny ruch realistyczny. Tworzył on obrazy, które miały w jak najwierniejszy sposób odwzorowywać oryginały, przy korzystaniu z wielu różnorakich technik z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów.

Tatuaż realistyczny wykorzystuje stopniowe nakładanie warstw i cieniowanie, przez co pozbawiony jest ostrych, czarnych konturów, które są obecne w innych, tradycyjnych stylach. Pozwala to uzyskać efekt trójwymiarowości, dzięki czemu dzieło przypomina później rzeczywisty obiekt w wersji 3D. Pozbawienie konturów powoduje złudzenie, że tatuaż niejako wychodzi z ciała i można go dotknąć.

Dlaczego jest coraz bardziej popularny?

Tatuaże są dzisiaj coraz bardziej popularne i akceptowane przez społeczeństwo, dodatkowo są one po prostu modne. A sam tatuaż od znaku hańby ewoluował do miana modnego akcentu, który zarazem jest ciekawym znakiem rozpoznawczym.

Osoby trudniące się sztuką tatuowania posiadają wysokie kwalifikacje i kompetencje, przez co nie robią tego przypadkowe osoby. Najczęściej są to pasjonaci tatuaży, co jest dodatkowym atutem i czyni ich specjalistami w swoim fachu. Tatuaże, które wychodzą z ręki jednego fachowca mogą i tak się diametralnie między sobą różnić. Sprawia to, że są unikatowe tak jak tradycyjnie znane i uznawane dzieła sztuki.

Tatuaż to coś osobistego i niepowtarzalnego dzięki czemu jest on spersonalizowany i pozwala oddać siebie poprzez różnego rodzaju wzory i motywy. Realistyczny tatuaż staje się coraz bardziej popularny dzięki możliwościom jakie oferuje.

tatuaż

Jakie motywy się w nim wykonuje i w jakiej kolorystyce?

Realistyczny styl tatuażu pozwala na uzyskanie niezwykłych efektów i na bardzo wierne odtworzenie wzoru. Możliwe jest wytatuowanie twarzy ukochanej osoby, ulubionego zwierzęcia, budowle, samochody czy też różne przedmioty.

Najczęściej wykonuje się je w monochromatycznej kolorystyce przy użyciu różnej grubości linii, wypełnionych różnymi tuszami z uwzględnieniem najmniejszych detali. Realistyczne tatuaże wyglądają dobrze także wtedy, gdy są połączone z różnego rodzaju ozdobnikami takimi jak roślinne ornamenty lub barwne smugi.

Tatuaże realistyczne mogą być wykonane zarówno w czarno-szarych barwach, które idealnie nadadzą się do poważnych, wymagających wzorów, jak i w kolorach, dzięki którym dzieło wydaje się niejako ożywać.

Niektórzy decydują się na wykonanie tatuażu realistycznego ze zdjęcia, po to aby upamiętnić swoją drugą połówkę, dziecko, rodziców lub przyjaciół. Zdarza się także upamiętnienie pyszczka ukochanego psa lub kota.

Decydując się na wykonanie tatuażu realistycznego we Wrocławiu należy dobrze zapoznać się ze specyfiką konkretnego stylu, jak i z metodą, umiejętnościami i kompetencjami tatuatora. Obejrzenie portfolio zawierającego wcześniejsze realizacje, jak i zapoznanie się z opiniami znajomych lub osób, które wykonywały już tatuaż to wręcz wymagane działanie przed wyborem studia tatuażu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub niepewności należy wszystko wyjaśniać razem z artystą wykonującym zabieg. Jeśli coś wydaje się niejasne, a podejście tatuatora jest nieodpowiednie warto poszukać innego studia tatuażu. Przy podjęciu tak poważnej decyzji, której efekty będą towarzyszyć do końca życia nie ma miejsca na niepewność lub niedomówienia.