Przegląd gaśnicy – jak często należy go wykonywać?

przegląd gaśnic

Bezpieczeństwo w firmie powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego też w każdym przedsiębiorstwie należy przestrzegać zasad BHP dopasowanych do typu działalności. Prawa i normy, których należy przestrzegać, mogą się nieco od siebie różnić, w zależności od tego, jakie sprzęty oraz czynności wykonywane są w firmie. Inne zalecenia będą obowiązywać w firmie produkcyjnej, inne w pracy biurowej. W każdym z przypadków obowiązkiem jest jednak, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe. W każdej firmie musi także znaleźć się sprawna gaśnica. Jak często należy wykonywać jej przegląd i dlaczego? Z czyich usług najlepiej skorzystać w tym zakresie? Podpowiadamy! 

Regularny przegląd gaśnicy to gwarancja bezpieczeństwa

Zasady BHP mają na celu podnosić bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Dotyczą one bardzo wielu kwestii i są zależne od tego, jaki typ działalności prowadzi firma. Inne zasady obowiązują na hali produkcyjnej, inne na magazynie, a jeszcze inne w pracy biurowej. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom sprzętu, ubrań oraz akcesoriów wszelkiego rodzaju, które umożliwią wykonywanie codziennych obowiązków w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi normami. Do obowiązków pracodawcy należy także o zadbanie odpowiedniej drogi ewakuacji i przeszkolenia pracowników w przypadku, gdyby doszło do jakiegoś wypadku na terenie firmy lub zdarzyłby się pożar lub inne zagrażające życiu i zdrowiu pracowników wydarzenie. Dlatego między innymi tak ważne jest posiadanie gaśnicy w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, która musi mieć ważny przegląd. 

zachowanie bhp z regularnym przeglądem gaśnic w Bydgoszczy

Przegląd gaśnicy polega na sprawdzeniu jej przydatności do użycia. Gaśnica bez ważnego przeglądu może nie zadziałać w kluczowym momencie, co niestety może skutkować prawdziwą tragedią. Aby nie narażać życia i zdrowia pracowników, konieczne jest wykonywanie przeglądu gaśnicy systematycznie. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem przegląd gaśnic należy przeprowadzać co najmniej raz do roku. W przypadku niedopilnowanie tego obowiązku można narazić się na poważne konsekwencje prawne. Ponadto należy mieć na uwadze, że wraz z upływem czasu gaśnice tracą swoje właściwości. Z tego powodu stara gaśnica w kryzysowej sytuacji po prostu nie zadziała. Dlatego obowiązkowe jest wymienianie lub ponowne napełnianie gaśnic co pięć lat. Ta kwestia jest w dużym stopniu zależna od rodzaju gaśnicy. W niektórych przypadkach nie ma możliwości ponownego ich napełnienia i trzeba wymienić gaśnicę na nową. 

Postaw na przegląd gaśnic na wysokim poziomie

Bezpieczeństwo Twoich pracowników powinno być Twoim priorytetem. Przegląd gaśnic musi być wykonywany systematycznie, ponieważ zawsze muszą być one gotowe do użycia. Dlatego warto należy wybrać firmę oferującą profesjonalne usługi bhp i ppoż, które pomogą w przeglądzie gaśnic i nie tylko. Aby mieć pewność, że wszystkie te czynności zostaną wykonane poprawnie i bardzo dokładnie, warto zdecydować się na usługi sprawdzonej firmy, która zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń BHP oraz wykonywanie przeglądów i serwisu gaśnic, a także innych urządzeń czy sprzętów, które mają zapewnić bezpieczeństwo w trakcie wykonywania codziennych obowiązków pracowniczych. 

Pamiętaj, że to na właścicielu firmy lub na jej zarządzie spoczywa odpowiedzialność zadbania o bezpieczeństwo pracowników. Dlatego koniecznie należy zadbać o to, aby gaśnice oraz droga ewakuacyjna zawsze były zdatne do użytku. Należy zadbać także o inne przydatne w trakcie pożaru akcesoria, na przykład koce gaśnicze w odpowiednich miejscach, a także o dobre wyposażenie apteczki firmowej, która powinna być umieszczona w bezpiecznym, ale jednocześnie znanym wszystkim pracownikom miejscu.