Porządki w firmie: gdzie oddać elektrośmieci?

telewizor w lesie

Elektrośmieci, inaczej ZSEE to zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Termin ten obejmuje wszystkie zużyte, niepotrzebne, zepsute sprzęty gospodarstwa domowego.

Elektrośmieci obecnie dzielimy na 6 grup: sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury np. zamrażarki, chłodziarki, klimatyzatory, grzejniki, pompy ciepła.; ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 mm2 np. laptopy, notebooki, monitory; lampy np. niskoprężne lampy sodowe, LEDy, lampy fluorescencyjne; sprzęt wielkogabarytowy np. zmywarki, pralki, panele fotowoltaiczne; sprzęt małogabarytowy np. suszarki, tostery, żelazka, ekspresy do kawy;  małogabarytowy sprzęt informatyczny i  telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm np. telefony, drukarki, routery.

Dlaczego utylizacja jest ważna

Odpowiedni sposób utylizacji sprzętów elektrycznych i elektronicznych jest bardzo istotny. Niektóre urządzenia, pozostawione same sobie, wydzielają szkodliwe substancje mogące skazić wodę, powietrzę, glebę, a nawet narazić nasze zdrowie. Do substancji szkodliwych mogących wydostać się ze zużytych urządzeń zaliczamy: rtęć, ołów, arsen, dwutlenek manganu, żelazo, chlorek amonowy, luminofory, freony, miedź, nikiel, lit, kadm, chrom, brom, kwasy i zasady wypełniające baterie i akumulatory. Ponadto, oddając sprzęt w odpowiednie miejsce, dajemy mu szansę na drugie życie. Większość masy każdego urządzenia da się wykorzystać ponownie, dzięki recyklingowi. Do materiałów, które możemy odzyskać w ten sposób, należą: żelazo; miedź; cyna; ołów; a także złoto, szkło i niektóre tworzywa sztuczne. Wymieniając urządzenia na nowe, warto postawić na te energooszczędne i ekonomiczne, dzięki czemu zaoszczędzimy zarówno zdrowie planety, jak i pieniądze.
Odpowiednie postępowanie z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi daje więc szansę na dbanie o środowisko na wiele różnych sposobów. Działając w ten sposób mamy również szansę na ocalenie swojego zdrowia – często zostawiamy stare sprzęty w domu w nadziei, że jeszcze kiedyś się przydadzą, że może posłużą nam, gdy inne urządzenie się zepsuje. To poważny błąd, mogący nieść ze sobą przykre konsekwencje. Urządzenie, które długi czas leży nieużywane, może zacząć wydzielać szkodliwe chemikalia, mogące uszkodzić skórę lub powietrze, którym oddychamy, dlatego tak ważne jest ostrożne postępowanie z elektrośmieciami.

Co zrobić z elektroodpadami, gdy w firmie wymieniany jest sprzęt

Każda firma, prowadząc swoją działalność, korzysta z wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które intensywnie eksploatowane, mogą być narażone na szybsze zużycie i częstsze psucie się. Przy wymianie takich urządzeń, należy pamiętać o oddaniu ich do odpowiedniej placówki. To, gdzie możemy oddać elektrośmieci, zapisane jest w Ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Mówi ona o miejscach, które zajmują się utylizacją takich sprzętów.

Chcąc wymienić urządzenia na nowe, możemy oddać stare od razu w sklepie, zarówno jeśli kupujemy sprzęt stacjonarnie, jak i wtedy, gdy zostaje on dostarczony przez kuriera. Zasada w tym przypadku jest taka, że oddany sprzęt musi pochodzić z tej samej kategorii i pełnić te same funkcje co kupowany. Sklep zobowiązany jest bezpłatnie przyjąć takie urządzenie i odpowiednio je zutylizować.
Kolejnym miejscem może być skup złomu, jednak konieczne jest, by posiadał on stosowne uprawnienia do odbioru elektrośmieci. Niechcianych urządzeń pozbędziemy się również, oddając je do specjalnych placówek. Jeśli zaniesiemy sprzęt do serwisu i usłyszymy, że nie da się go naprawić lub naprawa nie będzie opłacalna, możemy go tam zostawić. Ostatnią opcją jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy świadczącej takie usługi, która odbierze od nas sprzęt i odpowiednio się nim zajmie.

wysypisko śmieci

Jak skorzystać z usług firmy oferującej wywóz elektrośmieci

Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy nie jest niczym trudnym. Wystarczy zamówić usługę, przez telefon lub zgłoszenie online, podać ile i jakiego sprzętu chcemy oddać (można również podesłać zdjęcie, dzięki czemu firma oszacuje, czego będzie potrzebować) i czekać na odbiór! Możliwe jest też wysłanie elektrośmieci kurierem. Odbiór elektrośmieci od firm może być dużym przedsięwzięciem, dlatego zamówienie fachowej usługi będzie bardzo pomocne – dysponuje ona bowiem odpowiednim sprzętem, który pomoże w bezproblemowym transporcie urządzeń elektronicznych i elektrycznych oraz ich szybkiej i w pełni bezpiecznej utylizacji.