Plakat z grafiką – jak przygotować projekt do druku?

plakat

Plakaty graficzne mogą pełnić różne funkcje – dekoracyjną, marketingową, edukacyjną lub informacyjną. Nic zatem dziwnego, że od wielu lat plakaty są chętnie projektowane i wykorzystywane zarówno w reklamie, nauczaniu i do celów prywatnych. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób poprawnie przygotować plik graficzny, aby w momencie drukowania, był on wysokiej jakości.

Właściwie nie sama grafika, a przede wszystkim techniczny aspekt projektu wpływa na końcowy efekt w postaci wydruku. Tworząc plik graficzny bądź zlecając jego stworzenie profesjonalistom, warto wiedzieć na jakie właściwości należy zwrócić uwagę. Odpowiednio dopracowany projekt graficzny będzie można wydrukować w drukarni i wykorzystać do różnych celów bez konieczności wprowadzania żmudnych poprawek. Jak zatem przygotować projekt plakatu z grafiką do druku?

Jak przygotować plakat z grafiką do druku?

Przestrzeń projektowania cyfrowego jest zrozumiała dla wielu osób. Niezależnie od tego, czy posiadamy doświadczenie w tworzeniu grafiki, czy wykonujemy dopiero swój pierwszy projekt, należy wiedzieć, że wydruk będzie znacznie odbiegał od cyfrowej rzeczywistości. Z tego też powodu profesjonaliści wyróżniają konkretne właściwości, o jakich należy pamiętać przed zleceniem projektu graficznego do druku.

Przygotowując plakat z grafiką do druku nie można zapomnieć o takich kwestiach jak:

  • kolory CMYK zamiast RGB,
  • odpowiednia rozdzielczość projektu,
  • rozmiar, wpływający na jakość,
  • założenia wizualne całego projektu.

CMYK jako najważniejszy aspekt w poligrafii

Różnica pomiędzy kolorami w CMYK a RGB jest znacząca. Dla osoby niezwiązanej z tematem – praktycznie żadna. Dlaczego zatem należy projektować plakaty graficzne tylko w CMYK? Wynika to z tego, iż kolory w druku CMYK będą dokładnie takie same, jakie widzimy na ekranie monitora komputerowego. W przypadku RGB mogą się one znacznie różnić, co wpłynie na spadek jakości plakatu, a tym samym również może zmienić się jego znaczenie.

Zaczynając projektowanie plakatu w odpowiednim programie graficznym, warto już na samym początku wybrać tryb obrazu CMYK. W ten sposób możliwe jest natychmiastowe odwzorowanie kolorów, które pojawią się na plakacie już w wersji offline na papierze. Kolory CMYK po wydrukowaniu są znacznie bardziej intensywne niż w przypadku innych trybów.

W jaki sposób uzyskać wysokiej jakości wydruk pliku graficznego?

W projektowaniu plakatu z grafiką nie bez znaczenia ma także odpowiednia rozdzielczość. W praktyce im więcej punktów dpi, tym lepsza rozdzielczość, która bezpośrednio wpływa na jakość i ostrość plakatu po wydrukowaniu. Przyjmuje się jednak, że minimalna rozdzielczość wynosi 300 dpi. Poniżej tej liczby, wydruk będzie niewyraźny.

Warto jednak wcześniej przemyśleć w jakim formacie plakat będzie drukowany. Im większy jego rozmiar, tym należy ustawić wyższą rozdzielczość. Wiele profesjonalnych drukarni zaznacza jednak, że czasami nie warto ustawiać wyższych wartości niż 300 dpi, gdyż tylko niepotrzebnie zwiększa się wagę pliku, co utrudnia jego przesłanie metodą online.

Odpowiednio przemyślany projekt, jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia grafiki, to połowa sukcesu. Dopiero później istotną rolę odgrywa ustawienie konkretnych parametrów, na podstawie których będzie tworzony projekt graficzny plakatu. Większość programów do projektowania posiadania wszystkie wymagane opcje, które można w dowolnej chwili zmienić i obserwować zmiany zachodzące zarówno w ostrości, jak i kolorystyce.

plakat

Profesjonalne projektowanie plakatów z grafiką

Znając podstawy niezbędne do stworzenia samodzielnego projektu plakatu, można gotowy projekt zlecić drukarni. W przypadku zastosowania się do minimalnych wymagań pliku graficznego, ostateczny efekt z pewnością będzie spełniał wszystkie aspekty techniczne i wizualne.

Niektóre drukarnie wieloformatowe proponują swoim klientom pomoc z stworzeniu projektu od samego początku. Ustawiają oni nie tylko odpowiednie parametry, ale również zajmują się projektowaniem od momentu powstania pomysłu, aż do chwili jego wydrukowania na papierze.

Drukarnia w Katowicach oprócz możliwości wydrukowania projektu plakatu graficznego w dowolnym formacie, proponuje pomoc w dostosowaniu pliku do druku. W ten sposób nawet profesjonaliści mogą uniknąć niespodzianek, a początkujący – zyskać doświadczenie w przygotowywaniu plakatów do druku. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy osób, które podpowiedzą, co warto zmienić, aby plakat był wysokiej jakości.