Odkażanie po zmarłym – jak wygląda?

odkażanie po zgonie

Śmierć może nastąpić z wielu różnych powodów. Za każdym razem jednak, należy przeprowadzić rzetelne porządki – w zależności od tego ile czasu leży ciało, czynności porządkowe mogą się od siebie różnić. Bardzo często, po zgonie naturalnym, sami sprzątamy mieszkanie lub pokój bliskiej osoby zmarłej. Jest to szybka i tania metoda. Nie można jednak zapominać o tym, iż przyczyny śmierci mogą być różne. Nie zawsze zgon następuje z przyczyn naturalnych. Czasami, możemy mieć do czynienia z morderstwem, samobójstwem lub ze zdarzeniami losowymi. W takich przypadkach, może dojść dosłownie do rozlewu krwi. Tkanki ludzkie mogą znajdować się wówczas na podłodze, meblach lub na ścianach. Niemniej jednak, w każdym przypadku warto przeprowadzić profesjonalne sprzątanie domu i odkażanie wszystkich pomieszczeń.

Dużo zależy także od tego, kiedy ciało zostanie przez nas znalezione. Im dłużej zmarły leży w domu, tym więcej bakterii przedostaje się na meble i podłogę. Czasami, osobę zmarłą znajduje się dopiero po kilku dniach lub nawet po kilku tygodniach. Fetor rozkładających się zwłok jest szczególnie nieprzyjemny, przez co w większości przypadków, nie obędzie się bez usług specjalistów. Tylko profesjonalny sprzęt, sprawdzone środki i metody pozwolą na stałe pozbyć się zapachu po osobie zmarłej.

odkażanie po zmarłym

Profesjonalne odkażanie po zgonie

Komu należy powierzyć czynności porządkowe i odkażanie domu? Otóż, profesjonalnym odkażaniem po zgonie zajmie się doświadczona i ceniona firma. Podczas rozpylania środka odkażającego (najczęściej ozonu), domownicy muszą opuścić mieszkanie. Konieczność ta jest związana z wysokim stężeniem ozonu, jakiego używa się do czyszczenia pomieszczeń. Gaz ten jest naturalny i bezpieczny dla człowieka, jednak jego wysokie stężenie może mieć zły wpływ. Wysokie stężenie ozonu jest konieczne, jeśli chcemy pozbyć się mocnego odoru śmierci.

Pierwszą czynnością, jaką wykonuje ekipa specjalistów, jest ocenienie stanu mieszkania. Czynności porządkowych może być więcej i mogą trwać one dłużej, jeśli ciało leżało w mieszkaniu więcej niż tydzień. Zwłoki bardzo szybko się rozkładają, zwłaszcza w cieplejszych porach roku. Tym bardziej trzeba reagować szybko, by móc skutecznie pozbyć się odoru śmierci ze swojego mieszkania.
Po wyniesieniu zwłok z mieszkania, specjaliści rozpoczynają porządki. Najpierw, należy wynieść z domu wszystkie zakrwawione ubrania i rzeczy oraz meble. Dodatkowo, konieczne jest pozbycie się mebli, dywanów i innych elementów, z którymi miały kontakt zwłoki.

odkażanie po zgonie 2

W niektórych sytuacjach, gdy zwłoki leżały szczególnie długi czas lub/ i tkanki i krew zdążyły przeniknąć do podłogi, konieczne jest ich zerwanie. Czasem, specjaliści muszą pozbyć się tapet czy dywanów i  innych elementów wyposażenia mieszkania. Wiąże się to z przenoszeniem zarazków.

Po dokładnym wysprzątaniu całego domu, następuje ozonowanie i odkażanie mieszkania. Wszystkie pomieszczenia w których czuć odór zwłok, muszą zostać dokładnie spryskane ozonem. Najbardziej, fachowcy skupiają się na pomieszczeniu, w którym leżały zwłoki. Strumień ozonu kierowany jest na wcześniej wysprzątane i wyczyszczone miejsca. Odpowiednio stężony gaz, skutecznie usuwa nie tylko zapach, ale i jego źródło, czyli bakterie, które są wynikiem rozkładu zwłok. Metoda, jaką jest ozonowanie, zyskuje na popularności dzięki temu, iż jest ona skuteczna. Nieprzyjemny zapach nie powraca, a odkażanie skutecznie eliminuje wszystkie bakterie.

odkażanie po zmarłym 2

Cechy dobrej firmy

Firma, która specjalizuje się w odkażaniu mieszkań między innymi po zgonach, jest nam w stanie zapewnić szybkie, sprawne i przede wszystkim bezpieczne pozbycie się problemu. Odór zwłok jest szczególnie silny i trudno go pomylić z innym ‘zapachem’. Poza tym, utrzymuje się on bardzo długo, dlatego trudno jest się go pozbyć. Problem jest o tyle większy, o ile dłużej zwłoki pozostawały w mieszkaniu.

Dobra i profesjonalna firma, zaoferuje nam nowoczesne i sprawdzone metody, dzięki którym pozbędziemy się odoru śmierci raz na zawsze, a powietrze w naszym domu będzie czyste i świeże. Firma posiada niezbędne certyfikaty i kwalifikacje zawodowe, które umożliwiają wykonywanie profesjonalnej dezynfekcji po zmarłym. Specjaliści mają bowiem doświadczenie, odpowiednią wiedzę i umiejętności, dzięki którym wszystkie czynności zostaną wykonane w rzetelny sposób.