Monitoring domu – montaż samemu czy przez firmę?

kamery

Dom oraz posesja, na której się on znajduje powinny być bezpiecznym miejscem, w którym można w pełni zrelaksować się i odpocząć. Bardzo często jest to jednak niemożliwe ze względu na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, jakie mogą się przytrafić.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, aby śledzić wszystko to, co dzieje się w domu oraz wokół niego jest monitoring. Kamery umieszcza się zarówno wewnątrz budynku, jak i wokół niego. Jest to świetny sposób, aby nieustannie kontrolować to co dzieje się na posesji nawet podczas naszej nieobecności.

W jaki sposób działa monitoring domowy?

System domowego monitoringu składa się z kamer, które śledzą wszystko to, co dzieje się na posesji, a także rejestratora. Jest to urządzenie odpowiedzialne za nagrywanie obrazu z kamer, przetwarzanie go oraz wyświetlanie np. na ekranie telewizora. Rejestrator jest podstawą i najważniejszym elementem każdego systemu, a wybór konkretnego modelu zależy głównie od ilości kamer, jakie są jego częścią.

Kamery montowane na zewnątrz budynku muszą być odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy niska temperatura oraz uszkodzenia mechaniczne. Zabezpieczy je to przed próbą zniszczenia np. przez złodzieja. Kamery w zależności od konkretnego modelu, mogą rejestrować obraz w kolorze lub czerni i bieli. Najlepsze urządzenia wyróżniają się wysoką rozdzielczością, dzięki czemu nagrany za ich pomocą obraz ma doskonałą jakość.

Kamery można podłączyć bezpośrednio także z urządzeniem mobilnym, takim jak telefon komórkowy czy tablet. Pozwala to śledzić wszystko, co dzieje się w domu i na posesji nawet z drugiego końca świata. Znacząco podnosi to poczucie bezpieczeństwa. Kamery mogą być wyposażone w specjalne czujniki, które uruchamiają je po wykryciu najmniejszego nawet ruchu. Dzięki temu nie muszą pracować one nieustannie, gdyż w razie pojawienia się w jej zasięgu ruchu automatycznie rozpoczną nagrywanie.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż monitoringu w swoim domu?

Monitoring przede wszystkim podnosi poziom bezpieczeństwa wszystkich domowników. Pozwala obserwować na żywo to, co dzieje się w poszczególnych pomieszczeniach. Można więc dzięki kamerom sprawdzać, co robią dzieci przebywające w innym pokoju czy zwierzęta domowe. Monitoring pozwala również na kontrolowanie domu podczas wyjazdu na wakacje czy urlop. Dzięki temu można spokojnie zrelaksować się i odpocząć.

Bez wątpienia najważniejszą zaletą monitoringu domowego jest to, że umożliwia on ochronę mienia przed dostępem do niego przez niepowołane osoby. Jeśli dojdzie do próby włamania czy kradzieży można bardzo szybko na to zareagować i w odpowiedni sposób zapobiec temu zdarzeniu. Wszystkie te zalety sprawiają, że zakup systemu monitoringu jest jedną z najlepszych inwestycji, na jakie można się zdecydować, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie we własnym domu.

Jak przebiega montaż monitoringu?

Dokładny przebieg prac montażowych przy instalacji monitoringu w dużej mierze zależy od tego, czy jest to system bezprzewodowy czy przewodowy. W przypadku pierwszego z nich ogromne znaczenie ma nie tylko właściwe rozmieszczenie kamer, ale także poprawna ich konfiguracja oraz podłączenie do sieci internetowej. Tylko wtedy będa one w stanie poprawnie przesyłać zarejestrowany obraz. Z kolei system monitoringu przewodowy wymaga poprowadzenia przewodów w taki sposób, aby były one jak najmniej widoczne i uciążliwe dla domowników.

kamery

Bardzo ważne jest to, aby kamery ustawione były w takich miejscach, z których będą mogły rejestrować jak najszerszy obraz. Dzięki temu nic nie umknie ich uwadze, a wszystko co dzieje się na posesji zostanie zarejestrowane. Tylko profesjonalny montaż kamer przez specjalistów jest w stanie to zapewnić.

Samodzielny montaż monitoringu jest zadaniem bardzo trudnym, które wiąże się ze sporym wyzwaniem. Może bowiem okazać się, że kamery zostaną niepoprawnie zainstalowane oraz skonfigurowane, przez co nie będą działały, tak jak należy. Zdecydowanie lepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie zajmującej się fachowym montażem monitoringu. Da to pewność, że będzie on rejestrował bez zarzutu wszystko to, co dzieje się w domu i wokół niego.