Komu powierzyć zapewnienie bezpieczeństwa w firmie?

kontrola dostępu

Prowadzenie własnej firmy to często zadanie wymagające sporej ilości wyrzeczeń i poczucia odpowiedzialności za swoje działania oraz zatrudnionych pracowników.

Bardzo ważnym aspektem prowadzenia własnej działalności jest również bezpieczeństwo. Kwestia ta jest priorytetem i powinna być zawsze stawiania na pierwszym miejscu. Dzięki rozwojowi technologii dostępne dzisiaj rozwiązania pozwalają w bardzo prosty i skuteczny sposób podnieść poziom bezpieczeństwa oraz kontrolować to kto przebywa na terenie firmy i w jakim celu.

Z jakimi niebezpieczeństwami muszą zmierzyć się przedsiębiorstwa?

Zagrożenia, z jakimi musi sobie poradzić każda firma, można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to zagrożenia spowodowane przez osoby trzecie, natomiast drugi rodzaj to zagrożenia spowodowane przez sytuacje niezwiązane z działalnością osób trzecich np. zalanie budynku, pożar, wyciek gazu itp. W pierwszym przypadku są to najczęściej włamania, kradzieże lub też zniszczenie mienia.

Do tej grupy można zaliczyć także przebywanie na terenie firmy osób nieupoważnionych do tego. Wszystkie tego typu sytuacje generują pewne zagrożenia dla danej firmy i z tego powodu niezbędne jest stosowanie rozwiązań, które temu zapobiegną. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pożaru, powodzi lub innych tego typu zdarzeń.

Odpowiednie zadbanie o bezpieczeństwo na początku działalności firmy z pewnością uchroni nas od nieprzyjemnych sytuacji i strat finansowych.

Dlaczego warto powierzyć zapewnienie bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie zewnętrznej firmie?

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w firmie jest sprawą niezbędną i co do tego nie ma wątpliwości. Warto jednak zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy zadbać o to bezpieczeństwo. Można oczywiście zająć się tym na własną rękę, jednak zazwyczaj wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu, środków oraz zaangażowania dodatkowych pracowników.

Dużo lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, która specjalizuje się w tworzeniu systemów bezpieczeństwa i świadczy usługi z tym związane. Takie przedsiębiorstwa mają zazwyczaj dostęp do najnowszych technologii i urządzeń, a także zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, przez co mogą świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Chcąc uzyskać pełne bezpieczeństwo na terenie swojego przedsiębiorstwa, warto skorzystać z usług takich firm, ponieważ jest to gwarancją skuteczności systemu bezpieczeństwa.

systemy alarmowe

Jakie rozwiązania można wprowadzić w firmie w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa?

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa na terenie firmy stosuje się wiele różnych rozwiązań. Do najpopularniejszych należą niewątpliwie:

    • Monitoring wizyjny – to najpopularniejszy system bezpieczeństwa, którego działanie opiera się na kamerach przemysłowych oraz centrali, w której pracownik ochrony kontroluje obraz z kamer i reaguje w sytuacji gdy jest to niezbędne. Często już sama obecność kamer wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo w danym miejscu, ponieważ osoby chcące dopuścić się jakiegoś niezgodnego z prawem czynu często rezygnują z tego, widząc kamery.
  • Kontrola dostępu – jest to system, w którego skład wchodzą różnego rodzaju urządzenia kontroli dostępu takie jak czytniki kart, bramy i drzwi wyposażone w elektroniczny zamek, czytniki linii papilarnych, zamki elektroniczne na kod i wiele innych. System ten ma na celu kontrolowanie tego, kto przebywa na danym terenie strzeżonym i umożliwianie wejścia na ten teren wyłącznie uprawnionym do tego osobom. Kontrola dostępu to rozwiązanie, które najczęściej stosowane jest równocześnie z monitoringiem wizyjnym, ponieważ wtedy daje znacznie więcej możliwości i działa zdecydowanie skuteczniej.
  • Ochrona fizyczna
  • Systemy alarmowe – jest to zbiór różnego rodzaju urządzeń, których głównym zadanie jest ostrzeganie przed zagrożeniem czy to za pomocą komunikatów, czy też sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Do tego systemu należą m.in. czujniki temperatury, ruchu, włamania, dymu, ognia, gazu, cichy alarm i wiele więcej. System alarmowy jest najskuteczniejszy jeśli współdziała z monitoringiem wizyjnym lub innymi systemami bezpieczeństwa.