Jakie wybrać kancelarię adwokacką jako osoba fizyczna lub jako osoba prawna?

adwokat

Czy wiesz, czym różnią się od siebie podstawowe podmioty prawa cywilnego: osoba fizyczna i osoba prawna?

Osoba fizyczna to po prostu każdy człowiek od urodzenia do śmierci, zaś za osobę prawną uważa się Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy przyznają osobowość prawną, czyli między innymi spółki kapitałowe, partie polityczne, banki, fundacje i związki zawodowe.

Osoba prawna, choć może ona dokonywać bardzo doniosłych czynności prawnych, jest zupełnie abstrakcyjnym bytem i nie da się z nią np. porozmawiać. Mogłoby się zatem wydawać, że te podmioty skrajnie się od siebie różnią. Mają jednak pewną wspólną cechę: na określonym etapie życia lub funkcjonowania będą potrzebować profesjonalnej porady prawnej.

Osoba fizyczna i osoba prawna – kiedy będą potrzebować pomocy prawnika?

Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale prawo przenika wszystkie dziedziny naszego życia. Może się zdarzyć, że będziemy potrzebować porady w sprawie rodzinnej, np. gdy rozważamy złożenie wniosku o separację naszego małżeństwa lub w sprawie cywilnej, np. gdy domagamy się odszkodowania za błąd w sztuce lekarskiej.

Konsultacja z adwokatem nie powinna jednak kojarzyć się nam tylko z przykrymi okolicznościami, równie cenna będzie, gdy zamierzamy zawrzeć umowę deweloperską i stać się właścicielem wymarzonego mieszkania. Może się także zdarzyć, że Policja niesłusznie wystawi nam mandat a doświadczony adwokat dowiedzie tego faktu przed sądem.

Osoba prawna skorzysta z usług kancelarii adwokackiej w nieco innych sprawach, związanych przede wszystkim z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Być może zaistniała potrzeba przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością a może przedsiębiorstwo rozwinęło się na tyle, by zatrudnić więcej pracowników i jego zarząd chce, by opracowanym umowom o pracę przyjrzał się profesjonalista.

Adwokat o odpowiedniej specjalizacji pomoże i doradzi również w sytuacjach, w których konieczne jest postępowanie upadłościowe lub likwidacja spółki.

Kancelaria adwokacka dla osoby fizycznej i prawnej – gdzie jej szukać?

Zarówno człowiek szukający porady w życiowej kwestii dotyczącej np. prawa spadkowego, jak i przedsiębiorca będący osobą prawną przy internetowych poszukiwaniach adwokata powinni kierować się specjalizacją i doświadczeniem w dziedzinie prawa, której dotyczy ich problem.

Osoba fizyczna może kierować się poleceniami znajomych i członków rodziny, którzy poznali potencjalnego pełnomocnika nie tylko od strony profesjonalnych umiejętności, ale również stylu bycia i kultury osobistej. Członkowie zarządu osoby prawnej mogą polegać na opiniach innych przedsiębiorstw, które korzystały z pomocy kancelarii adwokackich w Szczecinie i umawiać się na rozmowy z prawnikami doświadczonymi w pracy z podmiotami o podobnym profilu działalności.

adwokat szczecin

Cechy dobrego adwokata – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jakimi cechami powinien wyróżniać się adwokat, z którym warto rozpocząć współpracę? Pewne umiejętności są w prawie uniwersalne i będą istotne zarówno u prawnika reprezentującego przed sądem osobę fizyczną w sprawie spadkowej, jak i u prawnika negocjującego ważny kontrakt dla osoby prawnej. Należą do nich:

  • Zaangażowanie w komunikacji z klientem i dotrzymywanie terminów spotkań. Właściwy przepływ informacji to podstawa w dobrze funkcjonującej relacji z pełnomocnikiem. Daje on klientowi poczucie spokoju i kontroli na sytuacją;
  • Umiejętność wyjaśniania zawiłych kwestii prawnych w przystępny sposób;
  • Zdolność do przewidzenia posunięć przeciwnika procesowego i zmotywowanie, by skrupulatnie przygotować się do odparcia jego argumentów. Dobry adwokat musi być czujny i nie może być przesadnym optymistom, w innym przypadku przeoczy ważne dla powodzenia Twojej sprawy szczegóły;
  • Aktywne poszerzanie swojej wiedzy. Prawo w Polsce nieustannie się zmienia i aktualizuje, dlatego adwokaci nie mogą w swojej pracy bazować jedynie na przeszłych doświadczeniach lub informacjach zapamiętanych ze studiów. Dobry prawnik niezależnie od wieku wciąż się doszkala i nie rezygnuje z okazji do zdobycia nowych umiejętności;
  • Elastyczność i związana z nią kreatywność. Nierzadko zdarza się, że sytuacja klienta ulega drastycznym zmianom w ramach postępowania. Fachowy adwokat szybko zaadaptuje się do nowych okoliczności i stosując nietuzinkowe rozwiązania, obróci je na korzyść swojego klienta;