Jak zachęcić bliską osobę do wzięcia udziału w terapii uzależnień?

terapia gniezno

Współcześnie wiele osób w Polsce zmaga się z różnego rodzaju uzależnieniami, które stają się coraz większym i poważnym problemem społecznym.

Najwięcej osób uzależnia się od alkoholu, narkotyków, dopalaczy i hazardu, dlatego niezwykle istotną sprawą jest, aby podjęły one leczenie w ośrodkach terapii uzależnień. Zadaniem osób bliskich uzależnionym jest przekonanie ich do takiej decyzji, co wcale nie jest proste i łatwe do zrealizowania.

Aby podjąć leczenie, pacjent musi przede wszystkim zdać sobie sprawę z własnego nałogu i jego destrukcyjnego wpływu na codzienne funkcjonowanie. Im wcześniej rozpocznie leczenie, tym ma większe szanse na uporanie się z problemem.

Jakie są pierwsze objawy uzależnienia?

Każdy z nas różnie radzi sobie z trudnymi, stresującymi sytuacjami w życiu. Często jest to niezależne od nas, bo uwarunkowane biologicznie. Niektórzy radzą sobie lepiej, inni gorzej. Sposób na rozładowanie napięcia może być mniej lub bardziej konstruktywny. Dla pewnych osób będzie to rozmowa, aktywność fizyczna, czy skorzystanie z pomocy specjalisty, dla innych natomiast sposobem na poprawienie nastroju i rozładowanie emocji będą narkotyki, alkohol i inne środki psychoaktywne.

Osoba doświadczająca dużej traumy lub silnego stresu za wszelką cenę chce poczuć się lepiej, dlatego sięga po zakazane substancje. Wtedy nie myśli o problemach, choć one wcale nie znikają, ma lepszy nastrój, na kłopoty spogląda z innej perspektywy. W kolejnych trudnych sytuacjach pojawiają się podobne zachowania, sięganie po określony środek, który przynosi rozładowanie napięcia i wtedy nakręca się spirala uzależnienia z wszystkimi jego konsekwencjami w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Tłumaczenie, że jeszcze jeden kieliszek, jedno piwo i wszystko jest pod kontrolą jest oszukiwaniem samego siebie i bliskich. Ze względu na różne rodzaje uzależnień niektóre z nich mogą być postrzegane jako nieszkodliwe fanaberie takie jak, na przykład kawa, czy słodycze. Problem zaczyna się wtedy, gdy tych produktów nie mamy i reagujemy histerią, bądź paniką.

Jak rozpoznać, że to już uzależnienie?

Istnieje wiele sygnałów wskazujących na to, że doszło do uzależnienia. Najważniejsze objawy to poczucie głodu, zmuszające do sięgania po to, od czego osoba jest uzależniona oraz pojawianie się dolegliwości fizycznych w wyniku braku pożądanego bodźca, czyli występowanie zespołu abstynencji. Może pojawić się drżenie rąk, przyspieszone bicie serca, potliwość, spadek łaknienia, bezsenność, obniżony nastrój, brak energii i motywacji do działania.

Poza tym osoba uzależniona traci kontrolę na swoim zachowaniem, zaniedbuje wszystkie sprawy, które nie są związane z uzależnieniem i relacje z bliskimi. Pojawia się zwiększona tolerancja organizmu na określony bodziec, którego należy spożywać coraz więcej  w celu wywołania pożądanego efektu, a także autodestrukcyjne zachowanie polegające na tym, że pomimo wiedzy o szkodliwości spożywania substancji uzależniającej, osoba wciąż po nią sięga.

gniezno terapia

W jaki sposób przekonać osobę bliską do terapii uzależnień?

Pierwszym krokiem bliskich osoby uzależnionej powinno być przekonanie jej o problemie, gdyż zazwyczaj nie zdają sobie one sprawy ze swojego nałogu, bądź nie chcą przyjąć do wiadomości problemu z uzależnieniem. Najczęściej na początku występuje zaprzeczenie i protest przeciwko wszelkim próbom przekonania jej do leczenia i przekonywanie o tym, że sama jest w stanie poradzić sobie z problemem. Udowodnienie osobie uzależnionej tego, że się myli jest kluczowe na drodze do podjęcia przez nią decyzji o leczeniu.

Rozmowa na ten temat powinna odbywać się w spokojnej atmosferze, bez emocji i wzajemnego oskarżania się i wypominania sobie win, a także szantażu emocjonalnego, którym często posługują się osoby bliskie w trakcie rozmowy z osobą uzależnioną. Warto się do takiej rozmowy przygotować, zastanowić nad argumentami, które warto przedstawić uzależnionemu. Sformułowanie rzeczowych argumentów może przynieść pożądane rezultaty.

Warto także uświadomić uzależnionemu niszczący wpływ substancji psychoaktywnych na jego zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne oraz cierpienie najbliższych. Uzależnienia zawsze łączą się z problemami w życiu zawodowym i kłopotami finansowymi, które mogą być niezwykle poważne również dla rodziny. Ze względu na skomplikowany charakter takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy prowadzą terapię z osobami uzależnionymi i mogą służyć pomocą w sprawie sposobu przeprowadzenia rozmowy i przekonania ich do leczenia.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ agresywny uzależniony może stanowić poważne zagrożenie dla domowników, szczególnie małych dzieci i osób starszych. Warto zapewnić go o wsparciu na każdym etapie terapii, aby łatwiej mu było podjąć decyzję o leczeniu alkoholizmu we Wrocławiu w przychodni Nasz Gabinet.