Jak wygląda renowacja kanałów rękawem?

Zdarza się, że sieci kanalizacyjne ulegają awarii, w takiej sytuacji niezbędna jest jak najszybsza interwencja ze strony specjalistów w celu usunięcia jej przyczyny. Najczęściej do awarii dochodzi wskutek nieprawidłowego zaprojektowania sieci, jej starzenia się, korodowania poszczególnych elementów, jak również panujących warunków wodno-gruntowych.

Uszkodzenia występujące w sieciach kanalizacyjnych to najczęściej nieszczelność przewodów kanalizacyjnych, obniżenie nośności konstrukcji rurociągów z powodu uszkodzeń, nieprawidłowy przepływ ścieków oraz różnego rodzaju przemieszczenia rur. Każda z tych awarii może nieść za sobą poważne skutki, dlatego niezbędna jest jak najszybsza interwencja. Na szczęście dzięki dostępnym obecnie technologiom możliwe jest usunięcie awarii metodami bezwykopowymi takimi jak na przykład metoda rękawa.

Czym jest renowacja kanałów rękawem?

Awaria sieci kanalizacyjnej to dość poważny problem, który może za sobą ciągnąć wiele poważniejszych konsekwencji. Rury kanalizacyjne zazwyczaj znajdują się pod ziemią, w związku z tym podczas ich awarii konieczne może być wykonanie wykopu, aby dostać się do źródła problemu i usunąć jego przyczynę. Na szczęście dostępne dzisiaj techniki renowacji kanałów umożliwiają bezwykopowe przeprowadzenie większości napraw. Jedną z takich technik jest właśnie metoda rękawa, która należy do bezwykopowych metod renowacji zniszczonych i nieprawidłowo działających instalacji kanalizacyjnych. Stosowanie tej metody pozwala na wykorzystanie znacznie mniejszego nakładu środków i sił niż różnego rodzaju metody wykopowe. Ponadto technika ta pozwala uniknąć wielu niedogodności, jakie niosą za sobą metody, które wymagają dokopania się do instalacji kanalizacyjnej.

Na czym polega renowacja kanałów rękawem?

Renowacja kanałów rękawem jest dość prosta i bardzo skuteczna. Polega ona na wprowadzeniu do kanału nasączonego żywicą termo lub chemoutwardzalną specjalnego rękawa o odpowiedniej średnicy dostosowanej do wymiarów kanału. Po tym, jak rękaw zostanie umieszczony w kanale, napełniany jest on wodą, parą wodną lub powietrzem pod odpowiednio dobranym ciśnieniem. W efekcie cały rękaw szczelnie przylega do ścian kanału i tym samym uszczelnia go oraz niweluje wszelkie przeszkody, ułatwiając tym samym przepływ. Warto pamiętać o tym, że przed wprowadzeniem rękawa do kanału należy najpierw dokładnie go oczyścić przy pomocy innych technik, aby mieć pewność, że rękaw trafi do oczyszczonego kanału. Dzięki temu dużo szczelniej przylegnie on do ścian i tym samym lepiej spełni swoje zadanie.

Rękawy nasączone żywicą termoutwardzalną pod wpływem działania pary wodnej lub wody wtłoczonej do ich wnętrza utwardzają się po pewnym czasie. W przypadku rękawów chemoutwardzalnych, po wprowadzeniu ich do wnętrza kanału, utrzymuje się je pod odpowiednim ciśnieniem w zależności od panujących warunków. Rękawy te również po około kilu lub kilkunastu godzinach utwardzają się we wnętrzu kanału.

Kolejnym etapem prac jest stopniowe schładzanie rękawa w celu zmniejszenia naprężeń wewnętrznych wywołanych jego utwardzaniem i tym samym zminimalizowanie ryzyka wystąpienie pęknięć na jego powierzchni. Następnie końce rękawa są otwierane, a niezbędne otwory wykonuje się specjalnym robotem frezującym. W taki właśnie sposób, cały kanał zostaje dokładnie uszczelniony.

Dlaczego metoda renowacji kanałów rękawem jest dobrym rozwiązaniem?

Sieci kanalizacyjne projektowane i budowane są zazwyczaj w taki sposób, aby działały jak najlepiej przez bardzo długi czas. Jednak pomimo tego zdarzają się błędy lub też awarie są powodem czynników, na jakie nie ma się większego wpływu. Z tego względu w przypadku nieszczelności kanałów kanalizacyjnych, niewłaściwego przepływu ścieków, przemieszczenia rur i innych tego typu sytuacji konieczna jest naprawa instalacji. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się renowacja kanałów rękawem, ponieważ jest to technika bezwykopowa. Oznacza to, że do przeprowadzenia niezbędnych napraw nie jest konieczne dokopywanie się do uszkodzonej części kanalizacji. Dzięki temu usterka może być usunięta znacznie szybciej, przy mniejszym nakładzie sił i środków, a dodatkowo nie będzie to generowało żadnych niedogodności, które z pewnością wystąpiłyby w przypadku konieczności wykonania wykopów. Jest to spora zaleta tej metody i to właśnie dzięki niej renowacja kanałów rękawem jest obecnie tak często stosowana w przypadku konieczności usunięcia przyczyny awarii kanalizacji.