Gdzie warto naprawiać sprzęt RTV i AGD?

serwisant

Czym powinien się charakteryzować się dobry serwis? Jak zdecydować gdzie oddać nasz ukochany telefon? Jak przygotować laptop, albo telewizor do naprawy? Czy warto skorzystać z serwisów autoryzowanych? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.lodówka

Przede wszystkim zacznijmy od przygotowania sprzętu.

O ile jesteśmy w stanie włączyć urządzenie powinniśmy usunąć dane, oczywiście pracownik serwisu zrobi to ponownie, warto jednak usunąć wrażliwe informacje, takie jak zapisane hasła i zdjęcia. Sprawa jest o wiele łatwiejsza, kiedy oddajemy do naprawy lodówkę, telewizor, czy monitor, wtedy nie musimy robić praktycznie nic.
Jeśli nie oddajemy sprzętu osobiście, tylko wysyłamy, musimy go odpowiednio spakować, inaczej serwis będzie musiał naprawić więcej. Zadbajmy zwłaszcza o monitory, laptopy, telewizory, których ekran może łatwo ulec uszkodzeniu. Warto kupić wtedy folię bąbelkową, porządny karton (jeśli nie mamy oryginalnego) i taśmę.

Wiemy już jak przygotować sprzęt, ale jak wybrać miejsce wysyłki?

Najlepiej oddać nasze rzeczy do autoryzowanych serwisów firmowych. W dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków i Wrocław z łatwością znajdziemy serwisy autoryzowane Samsunga, LG, czy Apple oraz wielu dużych koncernów. Jeśli mamy do wyboru kilka takich punktów możemy decydować patrząc na kilka czynników: czas naprawy, doświadczenie serwisu, opinie osób, które sprzęt tam naprawiały.

Jak rozpoznać dobry serwis?

Dobry serwis przede wszystkim będzie autoryzowany przez firmę, której sprzęt posiadamy, oznacza to, że po naprawie w tym miejscu sprzęt wciąż będzie podlegał gwarancji. W innym wypadku ją utracimy! O autoryzowanych serwisach wie też firma, a co się z tym wiąże zapewnia im oryginalne części i kontroluje jakość wykonywanych usług. Właśnie dlatego serwisy autoryzowane bywają droższe, jednocześnie lepsze. Dodatkowym atutem autoryzowanych serwisów jest to, że ich pracownicy często przechodzą szkolenia, a co za tym idzie pracują precyzyjniej, łatwiej dostrzegają usterki i definiują problem. Po prostu, znają się też na tym co robią.

Co w momencie, kiedy już nie mamy gwarancji i czy warto dopłacić do autoryzowanych serwisów? serwis

Oczywiście! Zwłaszcza jeśli chcemy, aby nasz sprzęt działał idealnie i długo. Podróbki i zamienniki zwykle działają krócej, a co za tym idzie musimy szybciej wrócić do serwisanta i ponownie zapłacić mu za naprawę. Jak mówią – chytry dwa razy traci. Za to wiele serwisów autoryzowanych prowadzi książki serwisowe, jak w autach, dlatego jeśli problem się powtórzy, wiedzą co było naprawiane, a co nie.

Czy są wady serwisów autoryzowanych?

Niestety tak. Przede wszystkim wspomniany wcześniej koszt. Serwisy autoryzowane bywają droższe niż ich konkurenci oferujący zamienniki. Pamiętajcie jednak, że często warto dopłacić. Druga wadą może być czas naprawy. Jeśli serwis nie ma na stanie części będzie ją zwykle sprowadzał je z zagranicy, co generuje wydłużenie czasu naprawy. Warto jednak poczekać na oryginalną część, niż zadowolić się podróbką.