Front budynku – jak go oświetlić?

budynek

Projektując dom, trzeba pamiętać o wielu naprawdę bardzo istotnych rzeczach, głównie dotyczących jego wnętrza. Przy tym niestety zapomina się o zewnętrznym wykończeniu, które dodaje jeszcze lepszego efektu całemu projektowi. Można oczywiście umieścić kwiatki w oknach, dobrać odpowiednie drzwi czy nawet okiennice by z zewnątrz dawały efekt wow, aczkolwiek jeśli nie chcemy przepłacać, a zależy nam na naprawdę dobrym wykończeniu całej zewnętrznej elewacji, to warto w tym wypadku skupić się na oświetleniu.

Rola oświetlenia

Odpowiednio dobrane oświetlenie na zewnątrz pełni naprawdę bardzo dużą rolę, zwłaszcza jeśli chodzi o front naszego domu. Ma ono za zadanie oczywiście oświetlać całą ścieżkę prowadzącą do drzwi, by po zmroku nie było problemów z dotarciem do środka, ale to nie wszystko.

Rozwój lamp zewnętrznych na rynku sprawił, że mają one również pełnić nie tylko funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne. Dzięki temu zwracają one uwagę na ciekawe elementy samego budynku, a odwracają wzrok np. od tego, co dzieje się wewnątrz, gdyż jak wiadomo, po zmroku bardzo wiele rzeczy widać w oknach i bez zasłon ciężko o prywatność.

Jakie metody są stosowane przy frontowym oświetleniu?

Wszystko zależy oczywiście od projektu samego budynku, aczkolwiek jedną z najprostszych i wciąż praktykowanych metod jest umieszczanie lamp w okolicy drzwi (czy to nad nimi na zadaszeniu, czy też po bokach). Metoda ta ma przede wszystkim ułatwić domownikom trafienie kluczem do zamka, wejście po schodach, czy po prostu oświetlić główną część całego frontu.

W ostatnim czasie rozwiązanie to jednak urozmaicono. Przede wszystkim do lamp wejściowych dodano czujniki ruchu (zaświecające się jedynie gdy czują ruch) czy też czujniki zmierzchu (zaświecające się o ustalonej porze wieczornej i gasnące rankiem). Jest to więc bardzo praktyczne i energooszczędne rozwiązanie.

Ponadto zaczęto stosować także oświetlenie dekoracyjne, umieszczane w bardzo oryginalnych miejscach, czy to w ramach okiennych, czy nawet na ziemi. Te drugie lampy stają się w ostatnim czasie coraz modniejsze, ponieważ jeśli mamy do wykorzystania fragment ścieżki, czy ogródka, to śmiało można tam umieszczać lampy kierujące najróżniejsze wiązki światła, bezpośrednio na budynek lub na wybraną jego część. Jest to dość oryginalne rozwiązanie, jeśli chodzi o budownictwo mieszkalne, aczkolwiek niewątpliwie dające bardzo ciekawy efekt.

Jak sprawić, by budynek przykuwał wzrok?

Powyżej opisane metody oświetlenia są bardzo popularne, ale przy tym też standardowe, przez co z biegiem lat ludzkie oko przestało zauważać mniej oryginalne rozwiązania i zaczęło je traktować jako czysto praktyczne.

Dużej ilości osób zależy jednak nadal na tym, by dzięki oświetleniu ich dom zwracał na siebie uwagę. W tym celu na rynku zaczęły pojawiać się pomysłowe lampy podobne do świątecznego oświetlenia. Dlatego też coraz częściej można zauważyć po zmroku wiązki laserowe oświetlające fronty budynków prezentujące różne kształty geometryczne oraz łańcuchy z neutralnymi lampkami, np. wokół drzwi czy balustrad.

Trzeba przyznać, że jest to dosyć niecodzienne rozwiązanie, dlatego też w dalszym ciągu przykuwa ono wzrok, a przy tym bardzo dobrze podkreśla wszystkie atuty architektoniczne.

Pomoc specjalistów

Czasem dobranie odpowiedniego jakościowo i wyglądowo oświetlenia nie jest łatwym zadaniem, dlatego tę kwestię można powierzyć czy to architektom, czy technikom oświetlenia, którzy specjalizują się w oświetlaniu i pomagają w doborze odpowiednich lamp, by spełniały one zarówno funkcje praktyczne, jak i ozdobne. Taką pomoc można znaleźć zarówno w sklepach budowlanych, jak i na stronach internetowych konkretnych firm produkujących oświetlenie budynków, dlatego wybór odpowiednich specjalistów nie jest zbyt trudny, a może naprawdę pomóc w ozdobie świetlnej zewnętrznej strony naszego domu.

budynek

Podsumowanie

Widać więc, że wykończenie zewnętrznej elewacji naszego domu nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy dobrać odpowiednie oświetlenie budynków, które zwróci uwagę czy to przechodniów, czy nawet domowników. W dobie rozwoju technicznego wybór jest naprawdę duży, dlatego niewątpliwie każdy wybierze dla siebie idealne lampy, które zagwarantują oryginalny wygląd i wysokiej jakości światło po zmroku.