Fakty i mity o obrączkach z białego złota

białe złoto

Białe złoto cieszy się ogromną popularnością już od kilku lat.

Zyskało ono sobie rzesze zwolenników, lecz też… i przeciwników, przy czym zarówno jedni, jak i drudzy stworzyli szereg mitów związanych z biżuterią z białego złota. Tutaj skupimy się na obrączkach. Jakie są związane z nimi mity? Jak wyglądają fakty na temat białego złota? Przekonajmy się!

Białe złoto występuje naturalnie

Absolutnie nie. Biała barwa złota wywodzi się z dodania do kruszcu srebra, palladu, platyny lub niklu. To one nadają obrączce ostateczny kolor, przy czym w zależności od rodzaju dodatku, kolor ostateczny nie zawsze będzie taki sam. Mogą pojawić się drobne różnice, zatem staraj się zwracać uwagę na rodzaje dodanych metali.

Obrączki z białego złota z czasem żółkną

Jest to półprawda. Chodzi o to, że dużo zależy od sposobu wykonania obrączki. Wysokiej jakości białe złoto nie ma prawa zżółknąć. Dzieje się tak wtedy, kiedy kupujesz obrączki z niższej półki, przy których produkcji zastosowano zabieg rodowania. 

Na obrączkę nakłada się warstwę rodu, nadającą jej idealny połysk i biały kolor. Trwałość metody wynosi od kilku miesięcy do kilku lat – w zależności od tego, jak dbasz o swoją obrączkę. Jeśli zdecydujesz się na obrączkę rodowaną, a przy tym chcesz, żeby dobrze wyglądała przez długi czas, musisz liczyć się z jej częstą renowacją. Jeśli jednak stawiasz na lepsze wyroby, wybierz obrączkę z dodatkiem palladu – nie ulegnie ona żółknięciu nawet po wielu latach.

Jeśli obrączka się rysuje, znaczy to, że jest słabej jakości

Jest to zdecydowanie mit. Nawet gdy zakupisz najlepszej jakości obrączkę, z czasem pojawią się na niej zarysowania. Jest to proces naturalny, którego nie da się całkowicie zatrzymać. Można go jednak znacznie spowolnić. Na zniszczenie obrączki najbardziej narażone są osoby wykonujące pracę fizyczną, oraz mające częsty kontakt z substancjami chemicznymi – chodzi tu zarówno o środki czystości, jak i o kosmetyki.

Masz do wyboru albo zdejmowanie obrączki na czas wykonywania czynności najbardziej narażających ją na zniszczenie lub zabezpieczenie dłoni za pomocą rękawic.

Złoto o wyższej próbie jest lepsze

Niestety to również rozmija się z prawdą. O ile wartość złota o wyższej próbie rzeczywiście może być wyższa, tyle w produkcji biżuterii chodzi również o jej funkcjonalność w codziennym życiu. Czyste złoto jest dosyć miękkie, dlatego też potrzebne są domieszki podnoszące jego trwałość. Najpopularniejszą próbą złota jest 585. Wyższa próba złota równa się również z bardziej wyrazistym kolorem, co także przekłada się na większe zainteresowanie modelami o określonej próbie.

Jedyną słuszną metodą zakupu obrączek z białego złota jest wybór w sklepie stacjonarnym

I tak, i nie. Chodzi tu już raczej o przekonanie, jakie masz lub jakiego nie masz do innej formy zakupów obrączek, niż zakup stacjonarny. Tradycyjne kupowanie pozwala na zmierzenie obrączki i większe oswojenie się z nią, niż oglądanie jej jedynie wirtualnie.

Jeśli jednak nie masz czasu na wycieczki po sklepach lub jeśli oferta jubilerska w pobliżu Twojego domu nie spełnia Twoich oczekiwań, zobacz, co oferują Ci jubilerzy z innych regionów Polski. Zajrzyj np. na stronę ekokarat.pl, na której z powodzeniem znajdziesz dokładnie takie obrączki, jakie Ci odpowiadają.

obrączki z białego złota

Białe złoto rysuje się szybciej od żółtego

Również jest to dalekie od prawdy. Białe złoto, jak już wyjaśnialiśmy, jest po prostu złotem żółtym z odpowiednimi dodatkami. Zatem szybkość rysowania się jest zależna od rodzaju dobranych dodatków w znacznie mniejszym stopniu, niż od tego, w jaki sposób dbasz o swoją obrączkę.

Obrączki z białego złota – czy warto?

Zarówno obrączka z białego złota, jak i z klasycznego żółtego, czy też różowego, czerwonego i jakiegokolwiek innego, jakie może z czasem się jeszcze pojawić lub już istnieje, może posłużyć Ci tak samo długo. Jest ona dobrym wyborem dla osób niebojących się niestandardowych rozwiązań i niebanalnych połączeń. Jeśli jednak interesują Cię jeszcze inne opcje, odwiedź stronę internetową sklepu Jubilo i zobacz m.in. kolekcję obrączek karbonowych lub ze splotami.