Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości?

pośrednik nieruchomości

Inwestowanie w różnego rodzaju nieruchomości to przedsięwzięcie wymagające sporego wkładu finansowego, ale przynoszące bardzo często ogromne zyski.

Ceny nieruchomości idą stopniowo w górę, co widać w szczególności w dużych miastach. Jednak nie ma to większego wpływu na zainteresowanie kupnem wśród społeczeństwa, ponieważ ono nadal jest bardzo duże. Z tego względu rynek nieruchomości jest obecnie miejscem, w którym warto inwestować swoje pieniądze.

Jednak warto pamiętać o tym, że zarówno kupowanie jak i sprzedaż nieruchomości to dość skomplikowana sprawa, wymagająca sporej wiedzy i umiejętności. Jeśli nie zajmujemy się tym zawodowo, to ciężko jest nam uzyskać niezbędne doświadczenie w tej kwestii.

Z tego właśnie powodu zarówno osoby kupujące jak i sprzedające nieruchomość bardzo często korzystają z usług pośrednika nieruchomości, po to, aby przeprowadzić transakcję w pełni bezpiecznie, szybko i bezproblemowo.

Kim jest pośrednik nieruchomości? – pośrednictwo nieruchomości we Wrocławiu

Pośrednik nieruchomości to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę, umiejętności kwalifikacje i doświadczenie pozwalające jej na doradztwo innym osobom w zakresie kupna, sprzedaży, wynajmu i innych transakcji w obrocie nieruchomościami.

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1990, art. 179 ust. 2) „pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami”. Aktualnie licencja nie jest już obowiązkowa, ale każdy pośrednik nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Praca pośrednika nieruchomości polega na wykonywaniu działań w biurze, ale także w terenie np. podczas prezentowania mieszkania lub też oględzin przed zakupem. Zajmuje się on kontaktem z klientami, prezentuje nieruchomości, przygotowuje oferty, analizuje rynek i wiele więcej. Bardzo ważnym aspektem pracy pośrednika nieruchomości jest także pilnowanie dokumentacji.

Dla osoby niedoświadczonej w temacie nieruchomości wszelkie formalne sprawy mogą być dość trudne do zrozumienia i przytłaczające. Z tego względu pomoc pośrednika nieruchomości jest dla wielu osób niezbędna i pozwala zadbać o to, aby wszelkie dokumenty i umowy zostały sporządzone i wypełnione w sposób prawidłowy.

Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać pośrednikiem nieruchomości?

Od roku 2013 osoba chcąca zostać pośrednikiem nieruchomości nie musi już posiadać licencji, aby pracować w tym zawodzie. Każda osoba posiadająca zdolność do czynności prawnych i wykupi ubezpieczenie OC, może świadczyć tego typu usługi. Nie oznacza to jednak, że każda osoba będzie dobrym pośrednikiem nieruchomości i wyrobi sobie renomę na rynku nieruchomości.

Obrót nieruchomościami to dość trudne zadanie, które wymaga bardzo dobrej znajomości rynku, odpowiedniej wiedzy, umiejętności, a także doświadczenia. Ponadto podstawą jest wykształcenie przynajmniej średnie, znajomość języka angielskiego na dobrym poziomie, który pozwoli na obsługę klientów z zagranicy oraz osób nieposługujących się językiem polskim, oraz umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne. 

pośrednictwo nieruchomości

Jakie cechy powinien posiadać dobry pośrednik nieruchomości?

Specjalista z dziedziny pośrednictwa nieruchomości we Wrocławiu powinien posiadać odpowiednie wykształcenie, wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie. Jednak oprócz tego osoba chcąca pracować w tym zawodzie powinna także charakteryzować się pewnymi cechami osobowości. Po pierwsze agent nieruchomości musi być komunikatywny.

Jest to cecha niezbędna, ponieważ jego praca w większości będzie opierała się na kontakcie z innymi ludźmi, dlatego taka osoba powinna być w pełni otwarta na innego człowieka. Oprócz tego bardzo ważne jest, aby taka osoba była zorganizowana i odpowiedzialna.

Obrót nieruchomościami to zajęcie, które bardzo często polega na tym, że pośrednik obraca całym majątkiem swojego klienta i to na nim spoczywa odpowiedzialność za transakcję. Z tą kwestią łączą się również kolejne istotne cechy, czyli sumienność i profesjonalizm.

Jeśli pośrednik będzie wykonywał wszelkie swoje obowiązki, przykładając się do tego i jego podejście do klienta zawsze będzie w pełni profesjonalne, to z pewnością docenią to jego klienci. Pośrednik nieruchomości powinien być także dobrym analitykiem, ponieważ cała jego praca będzie opierać się w znacznej części na analizowaniu rynku nieruchomości oraz przeprowadzaniu analizy ryzyka i opłacalności danej transakcji.