Czym zajmuje się geodeta?

geodeta drawsko

Geodeta jest osobą, która dokonuje ważnych pomiarów pod nieruchomości czy inne typy budowy. Geodezja zajmuje się dokonywaniem pomiarów, specjalnych badań ziemi i danego obszaru, który ma w przyszłości zostać zagospodarowany przez daną firmę.

Aby zostać geodetą, trzeba ukończyć odpowiednie studia (geodezję), posiadać zaświadczenie o niekaralności oraz zdać egzamin, który uprawni go do wykonywania tego zawodu. Zawód ten jest niezwykle ważny i odpowiedzialny. To właśnie na pomiarach podawanych przez geodetów skupiają się prace budowlane. Zapewne każdy z nas niejeden raz miał okazję zobaczyć geodetów w pracy. Dokonywanie pomiarów musi zostać wykonane bardzo dokładnie. Wszelkie pomiary zostają bowiem wpisywane do ksiąg wieczystych danej nieruchomości.

Warto dodać, że geodeci dokonują pomiarów również pod budowę kanalizacji lub instalacji podziemnych różnego rodzaju. Ich praca jest bardzo istotna przede wszystkim dlatego, że odpowiednie pomiary pozwalają ocenić wysokość funduszy, jakie zostaną przekazane na budowę. Dzięki dokładnym pomiarom, da się również szybko przekalkulować ilość i typ potrzebnych do zużycia materiałów. Geodeci pracują więc w skupieniu i, jak pewnie mieliśmy okazję nie raz zauważyć, dość długo zajmuje im zrobienie zdjęć danego terenu oraz wykonanie wymaganych prac. Dokładność w ich pracy jest kluczowa, by możliwe było wybudowanie domów mieszkalnych, biurowców, sklepów oraz sieci kanalizacyjnej. Dodatkowo, praca geodetów jest ważna dla prywatnych firm, które często korzystają z usług firm geodezyjnych w celu uzyskania właściwych pomiarów. Często mają miejsce budowy różnego rodzaju nieruchomości, wieżowce oraz biura należące do firm.

Gdzie może pracować geodeta?

Jednym z miejsc, w których mogą zostać zatrudnieni geodeci, to przede wszystkim firmy budowlane. Istotne są umiejętności oraz możliwości geodetów, dlatego wiele firm budowlanych decyduje się ich zatrudnić. Oprócz umiejętności geodetów, liczy się także ich doświadczenie. Dokonywanie pomiarów dzięki zdjęciom, to jedna z kluczowych czynności, jakie wykonywane są przy planach budowy. Geodeci pracują również w firmach geodezyjnych, które świadczą najwyższej jakości usługi geodezyjne. Obecnie, firmy takie stacjonują w większych miastach i zrzeszają grupy doświadczonych geodetów. Firmy takie przyjmują zlecenia od właścicieli innych firm – dokonanie wszystkich potrzebnych pomiarów, jest zadaniem jedynie dla doświadczonych i odpowiednio wykształconych osób. Zawód geodety należy do wielu odpowiedzialnych zawodów. Wpisy geodety dokonującego pomiary są bowiem wpisywane do ksiąg wieczystych danej budowli nieruchomości czy instalacji. Geodeta może także znaleźć zatrudnienie w urzędach.

geodeta świdwin

Warto wspomnieć, że zarobki geodetów najczęściej mieszczą się w kwocie 6-10 tysięcy złotych. Istotne jest jednak miejsce, w którym geodeta znajduje zatrudnienie. Dużo daje założenie własnej firmy, która pozwoli nam na uzyskiwanie jeszcze większych dochodów. Osoby, które nie mają specjalnych uprawnień, będą mogły zarabiać maksymalnie 2 tysiące złotych. Warto jest więc nie poprzestawać na zwykłych studiach geodezyjnych. Trzeba bowiem ukończy różne staże, praktyki czy dodatkowe szkolenia i kursy, by móc pozwolić sobie na większy zarobek. Geodeci wykonują więc jeden z najbardziej istotnych zawodów w całym budownictwie. Na tym stanowisku wymagana jest rzetelność, precyzja i dokładność. Osoby badające teren dokonują wpisów do ksiąg wieczystych i podpisują się własnym nazwiskiem, często reprezentując firmę. Pomiary należy dokonać dokładnie ze względu na plany, jakie mają właściciele danej firmy, jeśli chodzi o zagospodarowanie danego terenu.

Geoprofi – geodeta Kamienna Góra

Artykuł powstał, dzięki współpracy z firmą Geoprofi, która świadczy profesjonalne usługi z zakresu geodezji. Doświadczona firma geodezyjna Kamienna Góra ceni sobie relacje z klientami, dlatego wszystkie zlecenia wykonywane są w ustalonym terminie przy wsparciu wykwalifikowanych specjalistów.

Adres: ul. Ofiar Oświęcimskich 1, 58-100 Świdnica
Telefon kontaktowy: 666 831 566
Adres e-mail: geodezja@geoprofi.pl