Czy kamieniarstwo nagrobkowe to dobry pomysł na biznes?

cmentarz nagrobki

Kamień to jeden z najlepszych materiałów do produkcji różnych elementów. Parapety, chodniki, wjazdy, posadzki, aranżacja wnętrz oraz… nagrobki. Popyt na poszczególne produkty w dużej mierze zależy od sezonu, trudno jednak ukryć, że na nagrobki będzie on zawsze. Czy warto zatem rozważyć otwarcie zakładu kamieniarskiego?

Czy na kamieniarstwie nagrobkowym można zarobić?

Istnieją branże, które będą potrzebne tak długo, jak długo na ziemi będą ludzie. Jedną z nich jest właśnie kamieniarstwo nagrobkowe. Aby jednak inwestycja była opłacalna, musi mieć dobrą lokalizację. Najlepsza jest w pobliżu cmentarzy i zakładów pogrzebowych, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dobrze jest pomyśleć o ulokowaniu się wzdłuż ruchliwej drogi i zadbać o plac przed budynkiem, umożliwiający wyeksponowanie przykładowych nagrobków, na jakie mogą liczyć klienci. Warto też wiedzieć o tym, że otwarcie takiego zakładu to niemała inwestycja. Oprócz lokalu konieczny jest profesjonalny sprzęt, taki jak maszyny do cięcia, tarcze diamentowe czy stoły transportujące płytę.

Na kamieniarstwie nagrobkowym zarobisz tylko wtedy, gdy posiadasz niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne na wysokim poziomie, a jeśli nie możesz się tym pochwalić, to zatrudniasz najlepszych fachowców. Dzisiaj ludzie w dużej mierze nie zadowalają się prostymi formami – pragną uczcić swoich bliskich w należyty sposób, ofiarowując im wyjątkowy nagrobek. 

Jak wygląda biznes kamieniarski?

Kamienie w surowej formie poddane zostają obróbce i nadaje się im kształt i wielkość odpowiednie do potrzeb wykonywanego elementu. Z kamienia wykonujemy dziś całkiem dużo rzeczy, przez to wykorzystywane są jego różne rodzaje. Kwarc, marmur, piaskowiec czy granit to jedynie nieliczne przykłady. 

nagrobki kamienne

Trzeba być również przygotowanym na to, że klienci mają swoją własną wizję, która wykracza poza katalog oferowanych rodzajów nagrobków. Dobry kamieniarz nie ma problemu z wykonaniem unikatowego projektu, a przecież takich ludzi przede wszystkim chcesz zatrudniać, by utrzymać biznes na powierzchni. Każdy element jest po obróbce kontrolowany pod kątem ewentualnych pęknięć lub innego rodzaju niedociągnięć. Cały proces przebiega podobnie w przypadku każdego innego wyrobu kamiennego. 

Kamieniarstwo nagrobkowe – krok po kroku

Zaczyna się od projektu wizualizacyjnego we współpracy z klientem, potem przechodzi się do wyboru najodpowiedniejszego rodzaju kamienia, następnie jest on odpowiednio cięty i szlifowany, a na koniec sprawdzany. W przypadku nagrobków dochodzą jeszcze zdobienia i wykonanie liter. Metod ich wykonania jest wiele. Po wykonaniu nagrobka, firma podejmuje się jego montażu w wyznaczonym miejscu. 

Możliwe jest zamówienie różnych rzeźb nagrobnych, lampionów, wazonów. Wazon to praktyczne rozwiązanie, może być od razu wkomponowany w budowę nagrobka. W przeciwieństwie do lekkiego, plastikowego wazonu, nie będzie się on przewracał w razie pogorszenia pogody.

Czy kamieniarstwo nagrobkowe jest opłacalne? Tak, pod warunkiem, że umiesz prowadzić biznes w należyty sposób i zatrudniasz właściwe osoby. Wówczas pomimo dużego kapitału początkowego, możesz liczyć na całkiem szybki zwrot całej inwestycji.

Artykuł został stworzony, dzięki współpracy z firmą „Kamieniarz” Sp. z o.o. – blaty z kamienia.

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl