Bezpieczna utylizacja wrażliwych danych

niszczenie dokumentów

W większości przedsiębiorstw materiały i dane zawierające poufne informacje takie, jak adresy pracowników gromadzone są latami. Nie inaczej jest w urzędach. Dokumenty zawierające kwestie finansowe również stanowią duży odsetek. Co z nimi zrobić, gdy czas ich przydatności minął, ale informacje w nich zawarte niekoniecznie?

Jedynym wyjściem jest utylizacja wrażliwych danych. O ile mamy ku temu możliwości, czas i odpowiednie narzędzia – może zrobić to sami. Problem pojawia się wtedy, gdy niekoniecznie dysponujemy którymkolwiek z powyższych. Zacznijmy jednak od podstaw, a więc od tego na czym najczęściej zapisujemy istotne dla nas informacje…

Na czym zapisujemy istotne dla nas informacje?

Sposób gromadzenia informacji jest różny. Oczywiście nadal obowiązujący w większości firm i urzędów, to ten tradycyjny. Dokumenty przechowywane są więc w segregatorach, teczkach i notatnikach. Nawet kancelarie komornicze ze stosami akt dłużników z ściśle tajną zawartością, nadal korzystają z klasycznych rozwiązań. Tam teczki z wyrokami, pismami do wierzycieli i innymi istotnymi kwestiami liczone są w tysiącach!

Bywa jednak, że istotne materiały zapisujemy też na komputerze i jego dysku lub przenośnych nośnikach danych. W każdym domu znajdziemy przecież choćby kilka płyt CD lub DVD z istotną dla właścicieli zawartością. Popularnymi urządzeniami do przechowywania i przenoszenia danych są zresztą również karty pamięci, małe i poręczne pendrive, serwery czy dyski zewnętrzne.

Wszystkie te urządzenia, oczywiście jeśli zawierają wrażliwe informacje –  trzeba w którymś momencie zniszczyć. Ważne jednak, by zrobić to dokładnie i co istotne – skutecznie. Przedostanie się niektórych materiałów w niepowołane ręce może w końcu przysporzyć nam wielu problemów, również prawnych.

Bezpieczna utylizacja wrażliwych danych. Jak wygląda i gdzie możemy ją wykonać?

Bez względu na to czy wrażliwe dla nas dane są zapisane na zewnętrznych nośnikach pamięci czy na zwykłej kartce papieru, ich zniszczenie powinno oddać się w ręce profesjonalistów. Tylko takie rozwiązanie będzie bezpieczne i w stu procentach efektowne.

I choć ich znalezienie nie jest wcale takie proste, na rynku funkcjonują firmy, które proponują swoje usługi w tym zakresie. W Szczecinie działa EWRANT, firma która od wielu lat profesjonalnie zajmuje się obrotem surowcami wtórnymi. Prowadząc w mieście punkt skupu, przyjmuje w nim makulaturę i tworzywa sztuczne. Dzięki profesjonalnej infrastrukturze, niezbędnej do przerobu konkretnych surowców usługi wykonywane są tam na najwyższym poziomie. Klienci mogą liczyć również na powtarzalny odbiór i poszerzoną od niedawna ofertę.

niszczenie dokumentów

Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, EWRANT rozszerzył bowiem działalność właśnie o profesjonalne niszczenie danych i materiałów . Urządzenie, którym w tym celu dysponuje spełnia wszystkie wymagania normy DIN66399 odnoszącej się do bezpiecznego utylizowania dokumentów i utylizacji wrażliwych danych. Mamy więc pewność, że cały proces, razem z segregacją i niszczeniem odbywa się zgodnie z przepisami i według standardów. Co więcej, przedsiębiorstwo dysponuje również różnej maści pojemnikami, workami i kontenerami. A to oznacza, że jest w stanie przyjmować naprawdę duże zlecenia. Wszystko zgodnie z potrzebami i wymaganiami klientów.

Dlatego jeśli nie mamy pewności czy samodzielnie będziemy w stanie raz na zawsze pozbyć się wrażliwych danych, najlepiej oddajmy sprawy w ręce profesjonalistów. Zapewni nam to spokój ducha i pozwoli uniknąć problemów w razie wypłynięcia tajnych i poufnych informacji naszej firmy czy rodziny.