4 etapy dezynfekcji kurnika

Gospodarstwo rolne powinno być, co jakiś czas porządkowane. Znacznie zwiększa to wydajność i komfort pracy. Zwierzęta muszą być trzymane w dobrych warunkach, ma to ogromne znaczenie. Jeżeli chodzi o fermę drobiu, niebagatelne znaczenie ma regularna dezynfekcja kurnika. Planowane wprowadzenie nowego stada powinno być poprzedzone gruntowną dezynfekcją. Jej najważniejszą cechą jest wyeliminowanie zagrożenia powstania. Dlatego też likwiduje się drobnoustroje do akceptowalnego w przepisach poziomu. W kurniku nie mają prawa egzystować się jakiekolwiek bakterie, wirusy i grzyby. Insekty również nie powinny mieć dostępu do kurnika. Dezynfekcja ma ogromne znaczenie i powinna przeprowadzać się ją w czterech etapach. Jeżeli pierwsze dwa etapy nie zostaną właściwie przeprowadzone, kolejne punkty na liście nie będą mogły się odbyć.

Prawidłowe przeprowadzenie dezynfekcji kurnik

  1. Pozbycie się z kurnika kurzu oraz stwardniałego brudu. By to osiągnąć wszystkie przenośne sprzęty należy umyć za pomocą przeznaczonych do tego celu preparatów na zewnątrz kurnika. Następnie należy usunąć wszystko, w czym mogą gnieździć się insekty i bakterie. Do tej grupy należy ściółka, resztki paszy i nawóz.
  2. Dezynfekcja sieci wodno-kanalizacyjnej. Rury kryją w sobie kamień wodny, glony, grzyby, bakterie, które pogarszają, jakości wody. By tego uniknąć należy wpuścić w instalację wyspecjalizowane preparaty odkażające. Najwłaściwsze do tego są środki kwaśne. Mają za zadanie rozpuszczenie osadów mineralno-organicznych i usunięcie tłuszczy oraz białek. Wyczyszczone instalacje muszą zostać przepłukane zwykłą wodą.
  3.  Czyszczenie wnętrza kurnika a w szczególności znajdujących się w nim maszyn. Specjaliści zdecydowanie polecają mycie sprzętem ciśnieniowym, jednakże ciśnienie nie powinno przekraczać 30 atmosfer. Należy wykorzystywać do tego zimną wodę. Dodatkowo warto użyć konkretnych preparatów, nie jednak prawa wchodzić w reakcję z podłożem. Pomocne jest też zastosowanie aktywnej piany, rozbijającej związki brudu. Wyczyszczona w ten sposób powierzchnia powinna naturalnie wyschnąć, wtedy ginie wiele drobnoustrojów.
  4. Dezynfekcja właściwa. Neutralizuje wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie, i wiele innych zagrażających zdrowiu organizmów, stanowiących zagrożenie dla zwierząt. Wykonuje się ją poprzez zraszanie powierzchni odpowiednimi preparatami we właściwej kolejności. Zaczyna się od końcowej części budynku, stopniowo cofając się w stronę wyjścia. Rozpylanie mieć początek na suficie, następnie stopniowo obejmować niższe partie kurnika. Przede wszystkim niezbędne jest przestrzeganie instrukcji producenta mówiącej o sposobie wykorzystania preparatu dezynfekującego. Ma to znaczący wpływ na skuteczność eliminacji szkodliwych zanieczyszczeń.

Nie należy o tym zapominać

Dbanie o hodowlę zwierząt to niezwykle ważna sprawa. Zwierzęta muszą przebywać w przyjaznym dla nich środowisku. Pomieszczenia muszą być bezpieczne, zapobiegające powstawaniu wirusów czy infekcji. Dlatego dezynfekcja kurnika na przykład z firmą Czysta Ferma jest tak istotna.