Wieliczka i jej atrakcje

kopalnia soli w wieliczce

Wieliczka to miasto leżące na południowym wschodzie Polski. Najbardziej słynie z kopalni soli, która znana jest na całym świecie. Kopalnia w Wieliczce wpisana jest na światową listę UNESCO, co świadczy o jej wartości. Popularność Wieliczka zawdzięcza przede wszystkim dziesięciowiecznej tradycji wydobywania soli. Sama kopalnia bowiem funkcjonuje od IX wieku. Wieliczka więc ma bardzo bogatą historię. Do dnia dzisiejszego, do Wieliczki przybywają grupy osób w bardzo różnym wieku. Każdy z nich jest zainteresowany historią Wieliczki lub chce ją poznać. Przewodnicy wycieczek opowiadają dość szczegółowo o długiej historii kopalni oraz podają istotne fakty historyczne.

Wieliczka – nie tylko kopalnia

Będąc w Wieliczce, warto jest zwiedzić coś więcej niż tylko kopalnię. Kopalnia soli jest co prawda głównym celem wycieczek, jednak warto pamiętać o tym, że w Wieliczce znajduje się wiele innych ciekawych atrakcji. Przede wszystkim, możemy zwiedzać kaplicę św. Kingi, która znajduje się w kopalni. Warto również pamiętać o Muzeum Żup Krakowskich, którego część podziemna uchodzi za największą w Europie.
Muzeum Żup Krakowskich posiada dwie części – podziemną i zewnętrzną. Obie te części są zwiedzane podczas pobytu w Wieliczce. Warto dodać, że liczy ono ponad 60 lat. W muzeum tym możemy poznać historię górnictwa solnego, historię samego miasta Wieliczka, przemysł górnictwa solnego oraz sposób w jaki rozwijał się przemysł górnictwa. Ilość eksponatów znajdujących się w muzeum szacuje się na liczbę 20 tysięcy.
W Wieliczce warto również zwiedzić historyczne miejsca, takie jak cmentarz komunalny, Turówkę (jedną z dzielnic Wieliczki), Kościół św. Krzyża z XII wieku oraz Kościół Ducha św. z wieku XIII. Dodatkowo, w Wieliczce mieszkało niegdyś wielu Żydów, stąd w mieście można spotkać synagogi – obecnie żadna z nich nie spełnia funkcji religijnej.
W mieście mieszczą się dwa rynki – Górny i Dolny, inaczej nazywany Oberżyskiem.

panorama wieliczki

Wiele jest innych zabytków, w tym kościoły, pałace, pomniki i parki. Wieliczka jest więc bardzo ciekawym i różnorodnym miejscem, które spełni oczekiwania każdego, kto od dawna chciał tu przyjechać. Wiek zwiedzających osób jest bardzo różny. Do Wieliczki bowiem przyjeżdżają pary, rodziny z dziećmi, pielgrzymki oraz zorganizowane grupy. Nie brakuje również wycieczek szkolnych i przedszkolnych. Wiele jest więc osób chętnych na poznanie ciekawej i długiej historii najpopularniejszej kopalni soli na świecie.

Kto może zwiedzić Wieliczkę?

Wszyscy, niezależnie od wieku, mogą przyjechać do Wieliczki w celu zwiedzania miasta i jego zabytków. W dzisiejszych czasach, warto jest zobaczyć, jak poprzednich wiekach wyglądał przemysł i wydobywanie soli. Zarówno dzieci, jak i dorośli cenią sobie bardzo wartość historyczną oraz zabytkowość wielu miejsc w Wieliczce. Zachęcamy do skorzystania z oferty jednego z touroperatorów, który zadba o rzetelne i ciekawe przekazanie wiedzy na temat – mamy więcej niż tylko dobre doświadczenie z https://auschwitzsaltminetours.co.uk
Do Wieliczki chętnie przybywają pielgrzymi, by podziwiać pobliskie kościoły i kaplice, szczególnie kaplicę św. Kingi, która mieści się w kopalni.
Każdy, kto tylko jest zainteresowany historią Wieliczki, przemysłem solnym i kopalniami, ma szansę zdobyć na takiej wycieczce ogromną dawkę wiedzy. W trakcie zwiedzania, dzieci mogą liczyć na nieco inaczej przedstawione historie – do dzieci przewodnicy podchodzą w sposób zabawny i interesujący, by przekazać dzieciom najważniejsze fakty, które zostaną zapamiętane. Dorośli również mogą liczyć na odpowiednie podejście ze strony przewodników.
Zwiedzanie Wieliczki i wszystkich atrakcji, które znajdują się  w tym mieście, może zaowocować uzyskaniem dużej wiedzy. Przewodnicy często mogą zaciekawić zwiedzających różnorodnymi historiami związanymi z miastem i z kopalnią.