Przegląd udogodnień w pokojach hotelowych

Pokoje hotelowe wyposażane są dziś w coraz wyższym standardzie i choć w przypadku tańszych pokoi nie można liczyć na zbyt wiele, hotele *** oferują już naprawdę ciekawe propozycje dla swoich klientów. Wygodne łóżka, dostęp do Internetu i telewizji, w pełni wyposażona i elegancka łazienka, kącik do pracy, obsługa hotelowa – w folderach promocyjnych hoteli można znaleźć wiele ciekawostek dotyczących wyposażenia poszczególnych pokoi. Na jakie udogodnienia warto zwrócić uwagę przy wyborze pokoju hotelowego?

Najważniejsze wyposażenie pokoju hotelowego

Oczekiwania gości w stosunku do udogodnień oferowanych w pokojach hotelowych różnią się zwykle w zależności od ceny i prestiżu danego hotelu. Podczas gdy w tanich noclegowniach nie należy spodziewać się więcej, niż standardowego łóżka i stolika nocnego, w większych hotelach brak prywatnej łazienki, dostępu do Internetu czy klimatyzacji w pokoju może okazać się poważnym uchybieniem. Branża hotelarska zmienia się bardzo dynamicznie i to, co jeszcze kilka lat temu uchodziło za wyższy standard obsługi, dziś traktowane jest już jako coś zupełnie normalnego, nie wartego dodatkowego podbijania ceny pokoju. Właściciele hoteli muszą więc nieustannie rozwijać swoją ofertę i dostosowywać ją do obowiązujących standardów branżowych, oferując swoim gościom najwyższej jakości obsługę niezależnie od ceny pokoju czy szacowanego w postaci gwiazdek standardu.

Trudno jest omówić wszystkie możliwe udogodnienia występujące w pokojach hotelowych, dlatego skupmy się na standardowym pokoju w hotelu ***, bazując na przykładzie wrocławskiego hotelu Jasek. Pierwszą zasadą wyposażania pokoi hotelowych jest zapewnienie gościom możliwości wyboru pomiędzy standardową, a bardziej rozbudowaną wersją pokojowych udogodnień. W pokoju powinno znaleźć się obowiązkowo łóżko, które w przypadku hotelu klasy premium jest zwykle większym, szerokim łóżkiem nawet w przypadku pokoi jednoosobowych i czystą pościelą zmienianą każdego dnia lub zgodnie z życzeniem klienta. Jeśli hotel oferuje pokoje dla rodzin z dziećmi, jedną z opcji powinna być możliwość doposażenia pokoju w łóżeczko dla małego dziecka lub specjalny kojec, w którym maluch będzie mógł spać wygodnie i bezpiecznie.

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia pokojów w hotelu *** jest dołączona do pokoju łazienka z pełną armaturą sanitarną. Na tym poziomie cenowym nie można oczekiwać od gości korzystania ze wspólnej łazienki na piętrze! W łazience powinna znaleźć się wanna lub prysznic, oczywiście w zadbanym stanie, spełniająca wszelkie standardy sanitarne. Wiele hoteli oferuje możliwość rozszerzenia oferty pokoju o zestawy kosmetyczne, komplementarne ręczniki, szlafroki, kapcie, czy suszarki do włosów.

Ostatnią grupą elementów niezbędnych na wyposażeniu pokoju hotelowego są urządzenia dodatkowe. Telewizor z dostępem do TV-SAT, telefon, czy bezpłatny dostęp do szybkiego Internetu Wi-Fi to konieczność, szczególnie w przypadku wyższej klasy hoteli przyjmujących na co dzień osoby z różnych środowisk zawodowych, często wymagające pozostawania w kontakcie ze światem zewnętrznym przez całą dobę. Do dyspozycji gości w dobrych pokojach hotelowych mogą być też minibary, sejfy, czy małe kuchnie ze stanowiskiem do przygotowania własnej kawy i herbaty.

Udogodnienia w pokojach hotelu biznesowego

Osobną i zyskującą coraz większą popularność kategorią hotelów są tzw. hotele biznesowe, które choć otwierają swoje drzwi dla różnego rodzaju gości, swoją ofertę kierują przede wszystkim do osób poszukujących spokojnego i profesjonalnego miejsca do pracy podczas delegacji, szkolenia firmowego czy wyjazdu służbowego. Hotele takie, poza standardowym wyposażeniem pokoju powinny oferować swoim gościom dostęp do udogodnień niezbędnych podczas pracy biurowej. Bezpieczny, szybki i bezprzewodowy Internet to tu konieczność i choć większość hoteli oferuje dziś dostęp do sieci, hotele biznesowe upewniają się raczej by ten gwarantował niezawodność nawet dla tych, którzy chcą prowadzić telekonferencje czy wideorozmowy służbowe z poziomu własnego pokoju. Przydatne może okazać się tu też biurko lub stolik z łatwym dostępem do gniazdka, w które będzie można wpiąć ładowarkę do laptopa.


„Kwestie takie jak wygodne łóżko, czysta pościel czy dostęp do Internetu mogą wydawać się zwyczajne, jednak w praktyce wiele hoteli zapomina zadbać o takie szczegóły. Poszukując dobrego hotelu zawsze warto zwrócić uwagę na to, co faktycznie znajduje się w oferowanych pokojach – cena adekwatna do udogodnień to cecha, na którą można liczyć wyłącznie u najlepszych w branży.”