Wypożyczenie samochodu za granicą – tak czy nie?

bmw m3

Jakie są najważniejsze argumenty, przemawiające za i przeciw wypożyczaniu samochodu za granicą? Warto wiedzieć, na co uważać przy podpisywaniu umowy z firmą. Wypożyczalnie samochodów za granicą działają nieco na innych zasadach niż w Polsce – warto więc wiedzieć, jakie ewentualne trudności mogą na nas czekać.

Wynajem samochodu – krok po kroku

Dodatkowy dokument. W większości krajów, polskie prawo jazdy jest honorowane. Warto jednak wiedzieć, że w Grecji, na Bali czy w Egipcie będziemy musieli posiadać dodatkowy dokument. Często (w zależności od kraju), musimy zdawać dodatkowe egzaminy, by móc go uzyskać. Jednak najczęściej wystarczy posiadanie tłumaczenia prawa jazdy na dziesięć języków. W tym przypadku, wiele osób zastanawia się, czy faktycznie warto wynająć samochód za granicą.

Płatności poniżej 25 roku życia. Kierowcy, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat, muszą uiścić dodatkową opłatę za wypożyczenie samochodu. Warto wiedzieć, że osoby, które nie mają 21 lat, najczęściej nie mogą skorzystać z usług wypożyczalni. O ile w pierwszym przypadku jesteśmy narażeni na dodatkowe koszta, tak w drugim nie mamy możliwości wynająć auta.

Kaucja. Wysokość kaucji wynosi najczęściej kilkaset euro. Jest to konieczny koszt, jaki zostaje zablokowany na czas użytkowania przez nas samochodu. Kaucja stanowi zabezpieczenie dla firmy. Przed ruszeniem  w trasę, warto zrobić zdjęcia pojazdu z każdej strony i bardzo dokładnie go obejrzeć. Dodatkowo, w momencie zwracania samochodu również warto wykonać zdjęcia, które mogłyby posłużyć jako dowód w przypadku pobrania kaucji ze strony firmy. W momencie wypożyczania samochodu, musimy mieć własną kartę płatniczą. Dodatkowo, osoba na którą wypożyczany jest samochód, musi zjawić się osobiście w firmie. Wynajęcie samochodu za granicą jest opłacalne, jednak każdy z nas musi bardzo uważać na auto i zabezpieczyć się wyżej wspomnianymi zdjęciami, w razie prób oszustwa firmy.

samochód na odludzie wśród gwiazd
Benzyna. Wypożyczając samochód, możemy liczyć na pełny bak. Jednak w momencie zwracania auta, musimy z powrotem napełnić bak, by uniknąć dodatkowych kosztów. Gdy oddajemy samochód z pustym bakiem, nasze konto zostanie obciążone kosztem benzyny. W przypadku wybierania kraju do którego pojedziemy na wakacje, warto zwrócić uwagę na cenę benzyny, by nie zaskoczyć się jej wysokością, będąc już w kraju. Jeśli zapoznamy się z kosztami i będziemy pilnować stanu baku, jak najbardziej opłaci się nam wynajęcie samochodu.

Wysokość kosztów wynajmu. Ogólnie, koszta związane z wynajmem samochodu za granicą, są dość wysokie. Na cenę składa się model samochodu i marka, ilość dni/ tygodni wypożyczenia i ewentualne dodatkowe koszta za przekroczenie limitu kilometrów, czy za wyżej wspomniana benzynę. Niemniej jednak, warto zdecydować się na wypożyczenie samochodu na wakacje czy podczas delegacji. W przypadku wakacji, jest to opłacalny interes, zwłaszcza gdy wybieramy się za granicę w parę osób.

Niezależnie od miejsca, w którym zamierzamy wypożyczyć samochód, warto jest się zawczasu rozejrzeć i zorientować, czy wypożyczalnia z której chcemy skorzystać ma dobrą renomę.