Transport kontenerów – lądowy czy morski?

transport kontenerów jaki sposób jest najlepszy

Transport kontenerów to bardzo istotny element funkcjonowania branży przewozu towarów. Może się on odbywać zarówno drogą lądową, jak i morską. Organizacja takiego transportu to jednak niełatwe zadanie, wymaga bowiem pewnej wiedzy oraz dokumentacji. Na czym polega metoda lądowa i morska oraz czy jedna z nich jest bardziej skuteczna lub korzystna cenowo? Informacje o charakterystyce poszczególnych sposobów na transport kontenerów oraz o wymaganych formalnościach znaleźć można poniżej. 

Transport kontenerów morski i lądowy – czym się różnią?

Lądowy transport kontenerów polega na przewożeniu towaru z wybranego miejsca do punktu docelowego, najczęściej za pomocą pojazdów takich jak samochody lub pociągi. W przypadku transportu samochodowego, w większości przypadków towar przewożony jest w ciężarówkach, dostosowanych do wagi transportowanego ładunku. Transport lądowy stanowi bardzo popularną, jednak kosztowną formę przewozu. Koszty związane z zużyciem paliwa czy też taboru odciskają piętno na przedsiębiorcach, którzy muszą regularnie przewozić swoje dobra. Innym czynnikiem, generującym straty finansowe jest ewentualność wypadku drogowego. W takiej sytuacji straty obejmują zarówno uszkodzony pojazd oraz towar.

Transport morski z kolei wyróżnia się tym, że ładunek przeprawiany jest szlakami morskimi przy pomocy wszelkiego rodzaju statków, frachtowców, kontenerowców czy innych środków transportu wodnego. Ten typ transportu wykorzystywany jest przez wiele branży od setek lat. I nic w tym dziwnego, gdyż stanowi wygodny, a także ekonomiczny sposób na przetransportowanie ładunku z odległych od siebie miejsc, nawet z jednego końca świata na drugi. 

transport kontenerów morskich w usbox

Zalety transportu morskiego kontenerów

Transport morski w porównaniu do lądowego, przejawia więcej zalet. Korzystne z pewnością jest to, że na morzach i oceanach nie ma korków, zatem statek bez przeszkód powinien docierać do ustalonego miejsca o czasie. A terminy to w końcu niemalże świętość w branży transportowej. Co więcej, istnieje mniejsze ryzyko kolizji i innych wypadków, które tak często dzieją się na drogach, autostradach, a nawet torach. 

Drogą morską można z łatwością przedostać swoje towary zarówno z jednego państwa do drugiego, jak i z jednego kontynentu na inny, oddalony nawet o dziesiątki tysięcy kilometrów. Transport kontenerów morskich jest także bardziej korzystny cenowo ze względu na specyfikę swego działania oraz organizację. 

Brak ograniczeń co do rodzaju oraz wielkości przewożonych w kontenerach towarów również wpływają na wybór tej właśnie metody transportu. Sprawdzi się on zwłaszcza w przewozie ładunku o nietypowych gabarytach. 

Podsumowując: minimalizacja kosztów, szeroki zasięg oraz pojemność statków to główne zalety transportu kontenerów morskich.

Formalności związane z transportem kontenerów morskich

Transport kontenerów wiąże się z potrzebą dokumentowania przebiegu poszczególnych działań. Dopilnowanie formalności to zazwyczaj niezbyt ekscytujący element bycia przedsiębiorcą, niemniej jednak zgodnie z prawem krajowym, jak i międzynarodowym – jest to obowiązkowe.  

Jakie dokumenty zatem są najważniejsze w kwestii transportu kontenerów? Z pewnością wszelkie faktury handlowe, zawierające wszystkie niezbędne części składowe takie jak choćby podpis i pieczątka oraz poprawne dane sprzedającego towar. Niezwykle ważne są także listy załadowcze, które potwierdzają co dokładnie jest transportowane w danym kontenerze, a nawet na danej palecie. Jednym z najważniejszych dokumentów jest konosament, który pełni rolę świadectwa tego, iż konkretny ładunek został przekazany do przetransportowania z punktu odbioru do miejsca docelowego. Jest to swego rodzaju oświadczenie potwierdzające daną transakcję.