Na czym polega mycie samochodu aktywną pianą.

Wbrew pozorom mycie samochodu nie jest takie proste i szybkie, jak większości właścicielom czterech kółek się wydaje. Zanieczyszczenia dostają się w trudne dostępne miejsca, a ich nagromadzenie bardzo często utrudnia i skutecznie wydłuża czas czyszczenia. Aktywna piana znacznie ułatwia proces czyszczenia samochodu.

Dokładne umycie samochodu z zanieczyszczeń to nierzadko pierwsza czynność, którą trzeba wykonać przed pracami auto detailingowymi. To na umyty samochód nakładamy wosk czy quickdetailer. Aby jednak te dwa produkty spełniły swoje zadanie, nadwozie powinno być dokładnie wyczyszczone. Mycie pojazdu składa się z dwóch etapów – wstępnego oraz właściwego.

Aktywna piana – co to jest i do czego służy?

Aktywna piana to niezwykle skuteczny środek do zmiękczania oraz usuwania brudu z powierzchni lakieru samochodowego. Najczęściej stosuje się ją do mycia wstępnego samochodu – za jej pomocą nie da się jednak dokładnie usunąć wszystkich zabrudzeń – zwłaszcza tych, które są jużna samochodzie od dłuższego czasu. Natomiast świetnie nadaje się do zmiękczenia i tzw. „pierwszego mycia”.

Do mycia wstępnego aktywną pianą przyda się również urządzenia, które będzie spieniało preparat. Fachowcy najczęściej używają myjki ciśnieniowejoraz dołączonej do zestawy pianownicy.

Jak wygląda mycie samochodu aktywną pianą?

Najważniejszą kwestią w czyszczeniu samochodu aktywną pianą jest sposób jej nakładania. Już wiemy, że będzie do tego potrzebna specjalna maszyna spieniająca. Aplikacje piany zaczynamy od progów samochodu, a następnie kierujemy strumień w stronę dachu. Taki sposób nakładania produktu pozwoli na dłuższe namakanie najbardziej zabrudzonych części samochodu i o wiele skuteczniejsze ich czyszczenie.

Chociaż wstępne mycie za pomocą aktywnej piany jest skuteczne i niezwykle proste, nie można zapomnieć o tym, ze sam preparat przed zastosowaniem należy rozcieńczyć w proporcji 1:10. Już tak mała ilość pozwoli na usunięcie największych zabrudzeń przed myciem właściwym.

Z racji tego, że wszystkie zabiegi pielęgnacyjne lepiej wykonywać w zacienionym miejscu, warto przed samym myciem postawić pojazd tam, gdzie słońce nie przyspieszy wysychania piany na karoserii samochodu.

Aktywną pianę należy jednak spłukać w momencie, kiedy znaczna jej większość spłynie. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć namoczone zabrudzenia myjką ciśnieniową.

Dlaczego mycie aktywną pianą jest tak skuteczne?

Nałożenie aktywnej piany na samochód za pomocą myjki ciśnieniowej pozwala na równomierną aplikację produktu, a co się z tym wiąże – skuteczniejsze czyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych miejsc. Szybkość z jaką aktywna piana rozpuszcza brud sprawia, że jest ona niezwykle popularna. Oprócz swojego działania czyszczącego, skutecznie chroni karoserię przed zanieczyszczeniami podczas kolejnej jazdy. Dodatkowo odpowiednio rozcieńczony preparat zapobiega blaknięciu lakieru przez promieniowanie UV.

Czy mycie aktywną piana jest bezpieczne?

Aktywna piana to doskonały sposób na usunięcie brudu z samochodu. Jednocześnie odpowiednio rozcieńczony preparat nie wpływa negatywnie na stan karoserii, nie powoduje mikrouszkodzeń, a wręcz przeciwnie – chroni przed czynnikami zewnętrznymi i promieniowaniem UV. Lakier pozostaje zatem nienaruszony i nie trzeba się martwić o jego późniejsze matowienie.

Czy warto zdecydować się na mycie samochodu aktywną pianą?

Odpowiednia pielęgnacja samochodu to jeden z podstawowych obowiązków właścicieli. Pozwoli to nie tylko na kompleksowe utrzymanie pojazdu w czystości, ale także znacznie przedłuży żywotność lakieru i zapobiegnie jego blaknięciu. Dokładne mycie samochodu powinno jednak przebiegać w dwóch etapach – myciu wstępnym z udziałem aktywnej piany i myjki ciśnieniowej oraz myciu właściwym.