Co warto zobaczyć w Jedlinie-Zdroju?

góry

Wybierając się do Jedliny Zdrój, warto już na samym początku ustalić plan wycieczki. Jest to idealne rozwiązanie, aby móc odwiedzić wiele ciekawych miejsc i skorzystać z dostępnych atrakcji. Miasto to ma bardzo bogatą ofertę, jeżeli chodzi o pobyt. Coś dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci historii, jak i osoby lubiące chodzić po górach. Ponadto miejscowość ta oferuje też liczne atrakcje dla dzieci, a więc jest to miejsce przyjazne również rodzinom.

Najważniejsze punkty w Jedlinie Zdroju

Jedlina Zdrój mieści się w obrębie Gór Wałbrzyskich, dzięki czemu turyści mogą skorzystać z wielu szlaków górskich prowadzących na niewielkie, ale bogate w piękne widoki szczyty. Poza tym w samym mieście znajduje się Park Aktywności – Czarodziejska Góra, która oferuje atrakcje dla dzieci i dorosłych. Warto dodać, że Jedlina to bogate pod względem zabytków miasto, gdzie można zwiedzić oraz wejść do wewnątrz wielu obiektów, które zachowały pewne elementy konstrukcji oraz elewacji z danych czasów. Duża ilość atrakcji mieści się nieopodal siebie, dzięki czemu można do nich szybko dotrzeć bez tracenia czasu na pokonywanie długich tras. Poniżej znajdują się miejsca oraz atrakcje będące wizytówką Jedliny Zdrój.

Park aktywności – miejsce idealne dla dzieci i dorosłych

Czarodziejska Góra to świetny sposób na spędzenie czasu na naprawdę dobrej zabawie. Dostępne atrakcje dostosowane są do wieku oraz możliwości klientów. Miejsca, gdzie odprężą się zarówno dzieci, jak i dorośli to:

 • Parki linowy (wiele tras dostosowanych do wieku)
 • Wieża wspinaczkowa
 • Letni tor saneczkowy
 • Strzelnica paintball
 • Kule wodne, dmuchaniec dla dzieci
 • Wyciąg talerzykowy, stok narciarski
 • Wypożyczalnia rowerów
 • Stacja naprawy rowerów
 • Zimowy tor pontonowy

Jedlina Zdrój to miejscowość, gdzie wybrać się można nie tylko latem, ale też zimą. Dostępne udogodnienia, czy atrakcje pozwolą także na błogie szaleństwo na śniegu. Warto dodać, że stok narciarski to duże udogodnienie, ponieważ nie trzeba jechać w wysokie góry, aby pojeździć na nartach.

Zwiedzanie obiektów zabytkowych – sposób na poznanie ciekawej historii miasta

Budynki, które wzniesione zostały w dawnych latach często skrywają jakieś tajemnice. Poza tym z każdym obiektem związana jest ciekawa historia. Możliwość wejścia do środka oraz obejrzenia budynku od wewnątrz to znacznie większa radość, niż oglądanie obiektów wyłącznie z zewnątrz. Do budynków, które mają ścisły związek z historią zaliczamy:

 • Budynek poczty przy ul. Warszawskiej 6, który powstał w 1898 roku
 • Pałac w Jedlince – dwór powstał w XVII wieku.
 • Dom zdrojowy – budynek uzdrowiskowy leżący przy placu zdrojowym. Powstał w drugiej połowie XVIII wieku.
 • Pijalnia wód znajdująca się naprzeciwko Domu Zdrojowego
 • Fontanna oraz rzeźba Charlotty założycielki uzdrowiska

Góry – miejsce dla małych i dużych pasjonatów wycieczek górskich

Dla osób chcących maksymalnie wykorzystać spędzony w Jedlinie Zdroju czas polecane są także okoliczne góry. Niewielkie wzniesienia i łatwe szlaki górskie są idealne dla profesjonalistów oraz amatorów lubiących cieszyć się pięknymi i malowniczymi widokami. Niewymagające trasy to też świetna okazja na wycieczkę z dziećmi. W przypadku niektórych tras już w trakcie wędrówki można podziwiać niecodzienne obrazy, a to dopiero przedsmak tego, co spotkamy na szczycie. Wiele szlaków dostosowanych jest dla małych wędrowców, dzięki czemu dziecko się nie zmęczy, a bez problemu dotrze do celu.

góry

Osoby lubiące pokonywać w górach trudniejsze trasy mogą wybrać szlaki odpowiadające ich wymaganiom. Bardziej strome szlaki, czy dłuższe trasy powinny zadowolić każdego, kto uwielbia spacerowanie po górach połączone z odrobiną większego wysiłku. 

Jedlina Zdrój to miejsce, gdzie nawet krótki pobyt pozwoli zbliżyć się do historii tego miasta i w pełni skorzystać z oferowanych atrakcji. Połączenie zwiedzania miasta wraz z atrakcjami dla dzieci to świetny plan na wycieczkę, w której uczestniczą mali turyści. Zwiedzając Jedlinę, można także zatrzymać się w restauracjach, które serwują przepyszne dania, w tym również potrawy regionalne.