TOP 5 najciekawszych zabaw integracyjnych dla pracowników

integracja

Integracja w firmie to jeden z ważniejszych czynników budowania dobrego zespołu. Może ona mieć różne formy i odnosić się zarówno do wszystkich pracowników jak i wyłącznych grup. Wszystko zależy właściwie od tego jak podejdziemy do tematu i uzgodnimy z pracownikami, jakie formy integracji lubią. Natomiast na każdej z nich powinny odbywać się ciekawe gdy i zabawy, dzięki którym pracownicy poznają się lepiej i będą mogli rozwijać swoje umiejętności. Zobaczmy więc na jakie gry warto postawić. 

Jakie są rodzaje zabaw?

To, jaką zabawę wybierzemy, zależy od danego zespołu oraz przede wszystkim od rodzaju integracji. Można więc wyróżnić:

  • Gry terenowe – odbywające się na świeżym powietrzu przez dany czas i polegające na wykonywaniu różnych zadań; dzięki tej formie można naprawdę dobrze się poznać i szkolić w pracy grupowej, gdyż bez odpowiedniej współpracy nie ma mowy o dobrej zabawie w terenie, nawet na wyjazdach integracyjnych.  
  • Gry imprezowe – nastawione głównie na wzajemne poznanie się i oderwanie od codziennych obowiązków; warto organizować je głównie na imprezach, dzięki czemu pracownicy nie będą musieli przejmować się pracą i we wszystkich zabawach będą bardziej autentyczni i zrelaksowani.
  • Gry biurowe – zazwyczaj krótkie gierki pozwalające na chwilę przerwy w pracy, dzięki którym pracownikom odpocznie głowa, polepszy się humor i z większą motywacją wrócą do pracy.

Powyższe zabawy to tylko najpopularniejsze z rodzajów, które uwielbiają pracodawcy. Ich organizacja nie wymaga zbyt dużo pracy, a przynosi naprawdę dobre wyniki zarówno zespołom jak i całej firmie. 

TOP 5 zabaw integracyjnych

 

  • Kalambury

 

Ktoś mógłby powiedzieć, że zabawa ta jest za bardzo oklepana i skierowana dla dzieci, aczkolwiek to właśnie takie klasyki od wielu lat królują na spotkaniach integracyjnych. Gry z podziałem na drużyny, przygotowaniem odpowiednich haseł i nuta rywalizacji, to coś, co lubią naprawdę wszyscy. Dane hasło pokazuje przedstawiciel drużyny, a pozostali jej członkowie muszą zgadnąć, o co chodzi, by zyskać jak najwięcej punktów i wygrać z innymi drużynami. Dzięki temu rośnie kreatywność i wspólne myślenie skojarzeniami, co znacznie zwiększa mobilność grupy w pracy. 

 

  • Poszukiwanie skarbów

 

Ta zabawa może się obywać zarówno w terenie jak i biurze lub hotelu. Chodzi przede wszystkim o to, by wspólnie podążając za wskazówkami odkrywać kolejne możliwości, które doprowadzą do wspólnego celu. Wskazówki mogą być rozmieszczone w różnych odległościach i uzupełnione o zadania rozwijające umiejętności pracowników danej branży (np. wymyślenie oryginalnej reklamy), a sam cel może być nagrodą dla całej grupy (np. darmowym lunchem w wybrany dzień). 

 

  • Zagadki detektywistyczne

 

Mają podobny wydźwięk jak powyższa zabawa, aczkolwiek nie dotyczą otrzymania nagrody, a raczej rozwiązania sprawy. Ta zabawa może toczyć się naprawdę różnie – pracownicy, wykorzystując wspólne umiejętności researchu, mogą odnaleźć, która z konkurencyjnych firm jest największym zagrożeniem i dlaczego lub mogą po prostu bawić się w różne zagadki niczym w escape roomie, ćwicząc współpracę, przeprowadzając burzę mózgów itp. 

 

  • Opowiadanie historii

 

Ta zabawa jest rewelacyjna podczas przerw od pracy. Wymaga jedynie, by wszyscy wspólnie usiedli przy stole i rozmawiali. Chodzi o to, że wybrana osoba opowiada katastrofalną (hipotetyczną) historię z drobnym rozwinięciem i brakiem zakończenia. Następnie cała grupa, prowadząc burze mózgów próbuje znaleźć najbardziej dogodne rozwiązanie. Dzięki temu ćwiczy się komunikatywność i przygotowuje się zespół na kryzysowe sytuacje. 

 

  • Całodzienne wyzwania

 

Ta zabawa jest w stanie świetnie urozmaicić dzień w pracy. Pracownicy otrzymują rano zbiór zadań, które muszą wykonywać do końca dnia i na sam koniec pracownik z największą liczbą punktów może dostać upominek. Zadania te polegają najczęściej na interakcji z innymi pracownikami i opierają się na wzajemnym poznawaniu się oraz pomocy w codziennych zadaniach, co niesamowicie wzmacnia zespół. 

integracja

Jakie korzyści płyną z zabaw?

Na sam koniec warto podsumować jak dobry wpływ na atmosferę i wyniki firmy ma integracja poprzez zabawy. Gdy na spotkaniach integracyjnych łączą pracowników i pracodawców, polepszają ich humor oraz rozwijają umiejętności miękkie. Dzięki temu podczas pracy cały zespół jest zmobilizowany do działania, gotowy na wszystko oraz przede wszystkim z większym zaangażowaniem podchodzi od każdego dnia w pracy, polepszając i rozwijając całe przedsiębiorstwo.