Legalna muzyka do filmiku – dlaczego to jest tak ważne?

muzyka do filmu na publiczne odtwarzanie

Muzyka służy do przekazywania emocji, do budowania odpowiedniego klimatu. Może też pobudzać pamięć i kojarzyć się z jakąś konkretną rzeczą. Tworząc filmik – czy to amatorski czy profesjonalny – warto wmontować do niego odpowiednią ścieżkę dźwiękową. Taki zabieg pozwoli na zlikwidowanie nieprzyjemnej dla ucha ciszy z tła.

Umieszczana w filmach muzyka ma różne funkcje. Może być charakterystyczną melodią, którą umieszcza się w intro lub w stałym segmencie programu. Służy do wywołania u widzów konkretnego nastroju – wzruszenia, rozbawienia, strachu i innych. Bywa też tak, że muzyka jest po prostu tłem. Często odbiorcy nawet nie są świadomi, że oprócz głosu prowadzącego z nagrania wyłania się ciche granie muzyki.

Tak jak filmy i seriale mają swoje znane motywy muzyczne, tak i youtuberzy powinni stawiać na stałe melodie. Pozwala to na zbudowanie swojego charakterystycznego stylu. Dodatkowo – dopasowanie zróżnicowanych utworów do konkretnych segmentów w filmie daje odbiorcy poczucie dobrej znajomości konwencji oglądanego programu. Wystarczy, że usłyszy jakiś dźwięk i od razu będzie wiedzieć, czego może się spodziewać czy też jak reagować na daną sytuację – np. śmiechem.

Skąd wziąć legalną muzykę do wykorzystania w filmie?

Zdobycie legalnej muzyki, którą można użyć w filmie, jest bardzo łatwe. Muzyka z odpowiednią licencją dostępna jest na wielu stronach internetowych, w tym między innymi na stronie Musicphrase Production. Warto wybierać zaufane źródła, ponieważ tylko wtedy ma się pewność, że kupiony i pobrany utwór faktycznie jest oryginalnym dziełem. Musicphrase Production umożliwia zakup utworów muzycznych na trzech licencjach: Royalty Freem standardowej i broadcast.

licencja na muzykę

Kupienie muzyki w ten sposób jest wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem, w końcu mało kto potrafiłby skomponować utwór samodzielnie. Niektóre utwory dostępne są do pobrania za darmo, za inne trzeba zapłacić. Baza utworów jest gotowa, ale możliwe jest również stworzenie dzieła na specjalne zamówienie. Różnorodny styl dostępnych utworów pozwala klientom na wybranie takiego, który spełnia wszystkie wymagania. Piosenki można kupować pojedynczo lub w pakiecie w zależności od potrzeby, a przede wszystkim od typu wykonywanego projektu.

Muzyka z legalnych źródeł jest niezbędna przy tworzeniu filmów

Nawet ledwo słyszalny podkład w filmie sprawia, że lepiej się go ogląda. Twórcy internetowi (i nie tylko) dobrze zdają sobie sprawę z roli muzyki w swoich dziełach. Oczywiście jej styl musi być właściwie dopasowany do przedstawianej tematyki, ale najważniejszą kwestią jest to, że muzyka musi pochodzić z legalnego źródła. Nie można zdecydować się na znany wszystkim, współczesny hit. Chodzi tu o prawa autorskie. Przestają one obowiązywać dopiero 70 lat po śmierci autora. Wcześniej bez zgody autora nie można rozpowszechniać na swój użytek jego własności intelektualnej. Nieprzestrzeganie tego prawa grozi takiemu twórcy karą – nadaną przez sąd, ale również istnieje ryzyko poniesienia konsekwencji na platformie, na której doszło do złamania prawa.

Postępowanie z ogólnie przyjętymi normami jest konieczne, jeśli chce się działać legalnie i nie narażać się na sprawy karne. Obecnie dostęp do muzyki z licencją jest powszechny, szybki i nieskomplikowany. Wystarczy tylko wejść na konkretną stronę internetową, np. Musicphrase Production i zdecydować się na jeden z wielu plików. Pozwala to postępować zgodnie z prawem i do tego cieszyć się świetnym podkładem muzycznym.