Jak wykorzystać haft na tiulu do sukienek?

Co przychodzi Ci do głowy, kiedy słyszysz o tkaninie tiulowej? Zwiewność, lekkość, balet, taniec, suknie ślubne. Poza pannami młodymi i balerinami, tiul od jakiegoś czasu zagościł także jako element odzieży codziennej, nadając jej lekkości i zmysłowości.

Popularność tej tkaniny jest ściśle związana z królową Wiktorią oraz włoską baleriną Marie Taglioni, która zrewolucjonizowała balet klasyczny, używając właśnie tej tkaniny.

Czym jest tkanina tiulowa?

Tiul to lekka tkanina, wykonana z jedwabiu, bawełny lub materiałów syntetycznych, takich jak nylon, którą cechuje wyjątkowa delikatność i subtelność. Tiul charakteryzuje się swojego rodzaju elastycznością i, w zależności od swojej wytrzymałości, umożliwia wykonywanie delikatnych haftów. Tiul jest powszechnie stosowany w sukniach wieczorowych, ślubnych i w strojach baletowych, ale jego zastosowanie w modzie jest znacznie bardziej zróżnicowane i coraz częściej można spotkać go jako dodatek do odzieży codziennej.

Kilka słów o historii tiulu

Istnieją wzmianki o tkaninach o cechach podobnych do tiulu ze starożytnego Egiptu i starożytnej Grecji, ale pojawienie się tej tkaniny datuje się na XVIII wiek, we francuskim mieście Tulle (stąd nazwa), kiedy to była ona jeszcze wykonywana ręcznie. Początkowo czerpaną ją z jedwabiu, bawełny lub wełny. Mimo francuskiego pochodzenia, produkcja tiulu stała się popularna dzięki produkcji maszyn w Anglii. W przypadku krosna tiulowego celem było naśladowanie koronki i w tym celu tkanina była haftowana.

Jednak dopiero wynalezienie krosna szpulowego w 1808 r. umożliwiło powstanie tiulu, który znamy dzisiaj. Tiule używano do wykańczania kapeluszy, spódnic i torebek i na dobre weszły na salony w XIX i w XX wieku.

Kiedy Marie Taglioni pojawiła się na scenie w balecie La Sylphide, publiczność w sposób nieświadomy stała się świadkiem dwóch ważnych wydarzeń, ponieważ właśnie wtedy, w 1832 roku, po raz pierwszy założono tam szpiczasty but i romantyczne wierzchnie tiulowe tutu. Od tego czasu w balecie na dobre zagościły tutusy wykonane z tego samego materiału, które używa się także w połączeniu z innymi materiałami.

Kilka lat później tiul stał się jeszcze bardziej popularną i pożądaną tkaniną, tym razem w sukniach ślubnych. Dlaczego? Brytyjska królowa Wiktoria jako pierwsza odważyła się brać ślub w bieli, co było niezwykłe jak na tamte czasy. Jednak skoro królowa, będąc wzorem elegancji i dobrych manier, zdecydowała się na taki krok, biała suknia stała się po prostu tradycją, jak i zwiewny tiul, który od tamtej pory wykorzystuje się właśnie w sukniach ślubnych.

Czym jest haft na tiulu?

Połączenie tiulu oraz koronki, czyli haftowany tiul doskonale prezentuje się na gładkich powierzchniach, tworząc kontrast kolorystyczny oraz piękną różnicę w fakturze. Tego rodzaju hafty idealnie sprawdzą się we wszelkiego rodzaju sukniach wieczorowych, na wesele, imprezy rodzinne, wieczorną randkę lub wyjście do teatru czy opery  oraz na inne okazje.

Nieważne, czy chcemy od podstaw uszyć sukienkę z haftami tiulowymi czy też dodać hafty do sukienki, którą nosimy już od jakiegoś czasu: praca z haftami tiulowymi jest bardzo łatwa nawet dla osób, które na co dzień nie mają styczności z krawiectwem. Podstawą jest zakup odpowiednich materiałów: hafty tiulowe, nici, a nade wszystko dobranie kolorów haftów do rodzaju tkaniny, do której planujemy doszywać ozdobne hafty.

Doszycie haftu na tiulu może całkowicie zmienić wygląd naszej starej, nieco opatrzonej sukienki i sprawić, że na nową pokochamy ją na sobie.  Tiulowe hafty doskonale sprawdzą się w przypadku sukienek o dużych dekoltach, zarówno z przodu, jak i z tyłu i mogą być ich doskonałym, zmysłowym uzupełnieniem. Tiulowe hafty idealnie sprawdzą się zarówno w sukienkach letnich, jak i tych przeznaczonych na zimniejsze pory roku..

Jakie rodzaje tiulu można znaleźć w pasmanteriach?

W profesjonalnych sklepach pasmanteryjnych, zarówno w tych stacjonarnych, jak i w tych internetowych, można znaleźć haftowaną flizelinę tiulową oraz haftowane koronki tiulowe dostępne oczywiście w wielu różnych kolorach i rozmiarach.