Na czym polega zwrot podatku z zagranicy?

zwrot podatku z zagranicy

Jeśli pracujesz lub pracowałeś za granicą, na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób trzeba się rozliczyć z zarobków i jak wygląda zwrot podatku. Czy tak samo, jak wtedy, kiedy ktoś pracuje w Polsce? W tym artykule piszemy o tym, czym jest zwrot podatku z zagranicy, jak się odbywa i co trzeba zrobić, aby go otrzymać. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy nie wiedzą, od czego zacząć i potrzebują konkretnych informacji.

Kiedy należy się zwrot?

Pracując za granicą, trzeba rozliczać się z podatków w podobny sposób, co w Polsce. Istnieje tam również zwrot podatku, a więc nadpłata, która należy się osobie płacącej ten podatek. Niezależnie od tego, jak długo pracujesz za granicą, trzeba ten podatek rozliczyć. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą osoby zajmującej się sprawami podatkowymi. Zwrot podatku należy się danej osobie, ponieważ jest to nadpłata. Zdarza się, że nie zostaje ona wypłacona przez błąd urzędników, dlatego warto samemu o tej sprawie pamiętać i ubiegać się o należne pieniądze.

Warto wiedzieć, że wysokość tego zwrotu jest zależna od zarobionej kwoty. Jeśli wynagrodzenie mieści się w ramach kwoty wolnej od podatku, zwrócona zostaje cała nadwyżka. Jeśli nie, jedynie jakaś jej część. Aby można było załatwić te formalności, niezbędne są do tego takie dokumenty jak wyciąg z wypłat lub, najlepiej, karta podatkowa P45 lub P60 – te przydadzą się osobom pracującym w Zjednoczonym Królestwie. Jeśli zaś chodzi o zwrot podatku z Holandii, do niego niezbędna jest karta podatkowa Jaaropgaaf, a także zaświadczenie o zarobkach w Polsce.

odzyskiwanie podatku z zagranicy

Skorzystaj z najlepszej firmy rozliczającej podatki z zagranicy – Tax-Pol.

Co trzeba zrobić?

W zależności od systemu podatkowego w danym kraju zwrot podatku z zagranicy załatwiany jest w określonej instytucji odpowiadającej polskiemu urzędowi skarbowemu. Osoby, które obliczają swoje podatki samodzielnie, powinny następnie skontaktować się właśnie z takim urzędem w danym kraju. Po zweryfikowaniu Twoich obliczeń urząd zwraca należną Ci kwotę. Co ciekawe, jeśli pracujesz za granicą już od jakiegoś czasu, ale nie wiedziałeś, że możesz sam ubiegać się o zwrot podatku w poprzednich latach, nic straconego. Jeśli chodzi o podatek z zagranicy, zwrot w wielu krajach, w tym w Anglii i Holandii, można otrzymać z ostatnich pięciu lat.

Jeśli wydaje Ci się, że zwrot podatku to tylko dodatkowa formalność, warto przyjrzeć się tej sprawie jeszcze raz. Pamiętaj, że są to należne Ci pieniądze i mowa tutaj nie o groszach, ale o setkach złotych, czasami mogą to być kwoty sięgające ponad tysiąca polskich złotych. Z tego względu warto zachowywać wszystkie dokumenty i ubiegać się o zwrot podatku, bo przecież taka kwota przyda się każdemu. Jeśli nie lubisz załatwiać formalności, nie ma problemu. Na rynku istnieje wiele firm oferujących usługę rozliczania podatków i załatwiających formalności związane również ze zwrotem podatku z zagranicy.

Dzięki temu wystarczy, że dostarczysz firmie niezbędne dokumenty, o których była mowa wcześniej, a specjaliści sami skontaktują się z zagranicznymi urzędami, przygotują dokumenty i doprowadzą całą sprawę do końca, a Ty otrzymasz swoje pieniądze. Profesjonalna firma jest na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, dlatego sprawnie i zgodnie z aktualnymi zasadami rozliczy daną kwotę, wypełni odpowiednie dokumenty, a Ty nie musisz stresować się tymi formalnościami. Rozliczanie swoich finansów z zagranicznymi urzędami nie musi być trudne.

 


Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

podatek z Belgii
zwrot podatku Niemcy
Anglia zwrot podatku
Czy podatek za pracę w Belgii musimy rozliczyć w Polsce? Czym zajmuje się wrocławska firma Tax-pol? Do ilu lat wstecz można starać się o zwrot podatku z Anglii?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu