Droga do zdobycia uprawnień rzeczoznawcy budowlanego

ekspertyzy budowlane

Rzeczoznawca budowlany jest specjalistą wykonującym ekspertyzy budowlane oraz wystawiającym stosowne opinie technicznie, na podstawie swoich uprawnień oraz obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Jego obecność jest niezbędna zarówno na etapie inwestycji i powstawania budynków, jak i w trakcie ich użytkowania. Jaka jest droga do zdobycia uprawnień rzeczoznawcy budowlanego? Co należy wiedzieć i potrafić, by rozpocząć karierę rzeczoznawcy?

Kompetencje rzeczoznawcy budowlanego

Praca rzeczoznawcy budowlanego jest niezwykle odpowiedzialnym i wymagającym zadaniem, do którego należy być odpowiednio przygotowanym nie tylko merytorycznie, ale i psychicznie. Wśród najważniejszych kompetencji rzeczoznawcy budowlanego należy wymienić jego wykształcenie i doświadczenie zawodowe, nie krótsze niż 10 lat, ale także cały szereg cech i umiejętności decydujących o możliwości podjęcia tak odpowiedzialnej pracy. Przyszły rzeczoznawca musi być sumienny, dokładny, postępować zgodnie z regulaminem i wytycznymi obowiązującymi dla ekspertyz budowlanych oraz bezstronny. Jego decyzje i opinie wpływają bezpośrednio na zdrowie i życie ludzi, decydując o bezpieczeństwie użytkowania budynków użyteczności publicznej oraz budynków prywatnych. 

usługi projektowe

Opinia wydana przez rzeczoznawcę budowlanego musi być całkowicie niezależna, bezstronna i podyktowana własnym doświadczeniem i wiedzą techniczną w zakresie prawa budowlanego oraz dopuszczalnych i niedopuszczalnych norm oraz standardów budowlanych. Co ważne, rzeczoznawca budowlany może występować w roli biegłego sądowego oraz doradcy inwestycyjnego, co dodatkowo poszerza jego zakres kompetencji i obowiązków zawodowych.

Najważniejsze zadania rzeczoznawcy budowlanego – czym się zajmuje?

Rzeczoznawca budowlany będzie zajmował się przygotowywaniem opinii i ekspertyz na temat stanu technicznego budynków, zarówno tych będących na etapie planowania jak i już istniejących. Ekspertyzie mogą podlegać także urządzenia budowlane i techniczne, wpływające bezpośrednio na stan techniczny budynku. Konieczność prowadzenia ekspertyz wynika z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa nowo stawianych, odnawianych oraz intensywnie użytkowanych budynków, w tym w szczególności zagwarantowania prawidłowej realizacji projektu budowlanego. Do zadań rzeczoznawcy może należeć także przeprowadzanie kontroli obiektów budowlanych i przeglądów technicznych budynków, wraz z wydaniem stosownych dokumentów potwierdzających ich stan techniczny i dopuszczających lub zabraniających dalszego użytkowania. 

Jak zostać rzeczoznawcą budowlanym? Wymagania

Sam tytuł rzeczoznawcy budowlanego nadawany jest przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa, na podstawie obowiązującego regulaminu postępowania kwalifikacyjnego. W procesie kwalifikacji znaczenie będą miały m.in. ustawa z 15 grudnia 2000 o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (Dz.U. z 2016 poz. 1725), Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257), ustawa o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1827), Statut Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, regulamin Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, oraz regulamin Okręgowych Komisji Kwalifikacyjnych Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

rzeczoznawca budowlany gdańsk

Aby spełnić powyższe wymagania i uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy budowlanego należy posiadać tytuł zawodowy magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta, inżyniera lub inżyniera architekta oraz nieograniczone uprawnienia budowlane pozwalające na pracę w zawodzie. Dodatkowo, rzeczoznawca budowlany powinien mieć przynajmniej 10 lat praktyki i doświadczenia w branży budowlanej i wyraźne doświadczenie w kierunku pracy rzeczoznawcy – jego rola na budowie nie może sprowadzać się do podrzędnego pracownika wykonującego proste prace budowlane. Kandydat na rzeczoznawcę budowlanego powinien być także członkiem izby samorządu zawodowego. Jeśli kandydatura zostanie zaakceptowana przez Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, rzeczoznawca otrzyma swój tytuł wraz z określonym zakresem rzeczoznawstwa w jakim może się poruszać.