Usterki w laptopie, których nie warto naprawiać

profesjonalna naprawa laptopów

W ostatnich latach serwisy komputerowe stały się niezwykle potrzebne. Wszystko dlatego, że aktualnie nie ma chyba osoby, która nie posiadałaby laptopa, notebooka, tableta lub komputera PC. Sprzęt elektroniczny ma to do siebie, że niestety się psuje. Z tego właśnie powodu firmy, które świadczą usługi naprawy sprzętu elektronicznego są na wagę złota. 

Serwisy komputerowe – dlaczego warto wybrać profesjonalną firmę?

Serwisy komputerowe oferują bowiem szeroki zakres usług, specjalizując się przede wszystkim w serwisie i naprawie laptopów i komputerów różnego typu. Aktualnie takie firmy nie mają jednak lekko, ponieważ urządzenia elektroniczne każdego roku ewoluują, przez co naprawa momentami bywa naprawdę skomplikowana i czasochłonna. Producenci stosują coraz bardziej zaawansowane technologie, które przekładają się na lepszą pracę urządzeń, jednakże wpływają również na trudniejszy serwis. Z tego właśnie powodu niezwykle istotne jest wybranie profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w serwisowaniu i naprawie sprzętu komputerowego. Wieloletnie doświadczenie, gruntowna pozycja na rynku, wysokie kompetencje pracowników to bez wątpienia wyznaczniki dobrego serwisu komputerowego. Naprawy urządzeń elektronicznych nie warto robić na własną rękę, ponieważ może przynieść to więcej szkód niż pożytku. Tylko osoby z odpowiednią wiedzą są w stanie prawidłowo zweryfikować usterkę i wykonać niezbędne procedury, które przywrócą sprawność zepsutemu komputerowi.

Usterki w laptopie, których nie warto naprawiać

Mogłoby się wydawać, że każdą usterkę w laptopie warto jest, a wręcz należy naprawić. Nic jednak bardziej mylnego – są bowiem awarie, z którymi nie ma potrzeby zgłaszać się do serwisu. Do takich przede wszystkim należy zaliczyć usterki w starych i nieco przestarzałych komputerach, które w swojej ‘karierze’ trochę już przeszły. Takie laptopy mają naprawdę bardzo niską wartość rynkową, która często jest dużo niższa niż koszty naprawy. W starych urządzeniach najczęściej niedomaga dysk twardy czy układy graficzne. Takiego laptopa naprawdę nie warto oddawać do serwisu, ponieważ jest to wyłącznie stratą czasu i pieniędzy. 

Do urządzeń, których nie warto naprawiać można zaliczyć również laptopy, które posiadają wiele różnych usterek. Wówczas zachodzi bardzo podobna sytuacja, jak w przypadku starych urządzeń. Naprawa kilku usterek naraz często przewyższa koszty nowego urządzenia – zwłaszcza, gdy laptop należy do sprzętów z niższej półki cenowej. 

naprawa notebooka w serwisie laptopów

Warto również wspomnieć, że najczęściej nie da się naprawić usterek w laptopie, które wynikają z bezpośredniego kontaktu urządzenia z wodą. Jeśli komputer niefortunnie wpadł do wanny lub na wakacjach do basenu, to wówczas jego naprawa jest praktycznie niemożliwa. 

Jakie usterki w laptopie są do naprawienia?

Tak naprawdę większość usterek, poza wcześniej wymienionymi przypadkami, jest możliwa do naprawienia. Do takich można zaliczyć np. uszkodzenie matrycy. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana. Do takich usterek najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy laptop spadł z dość sporej wysokości. Wymiana matrycy jest jednak możliwa, a jej koszt wynosi kilkaset złotych. 

Laptopy dość często ulegają awarii zasilania, która wynika najczęściej z mechanicznego uszkodzenia gniazda, awarii zasilacza bądź zużycia baterii. Wówczas pracownicy serwisu komputerowego zweryfikują problem i znajdą przyczynę usterki. 

Dużo osób zgłasza się po pomoc, gdy dochodzi do uszkodzenia obudowy lub klawiatury laptopa. Te usterki również są wynikiem uderzenia lub upadku urządzenia, podczas których dochodzi np. do pęknięcia elementu obudowy lub wyrwania klawisza. 

Laptopy równie często się przegrzewają. Problem ten dotyczy zazwyczaj urządzeń, które mają już kilka lat. Wówczas warto udać się do serwisu komputerowego w celu oczyszczenia wnętrza laptopa, gdzie niekiedy zachodzi także potrzeba wymiany pasty termoprzewodzącej.

Jeśli laptop działa wolno, często się resetuje, a ekran staje się niebieski, świadczy to zazwyczaj o źle działającym systemie operacyjnym. W tej sytuacji konieczne jest ponowne zainstalowanie systemu lub jego naprawa laptopa.

Serwisy komputerowe każdego dnia przyjmują wiele laptopów z uszkodzoną kartą graficzną. Jest to bardzo częsty problem, który dotyczy nawet urządzeń wysokiej klasy. Warto jednak zaznaczyć, że problemy z kartą graficzną bardzo zbliżone są do usterek matrycy. Z tego właśnie powodu należy zanieść laptop do serwisu, gdzie zostanie znaleziona przyczyna awarii laptopa.