Przegląd laptopów do pracy codziennej

Wybór laptopa do codziennego użytku to trudna decyzja. Osobom, które nie śledzą nowinek technologicznych na bieżąco, niewiele mówią parametry, którymi reklamowane są notebooki, tradycyjne laptopy czy ultrabooki. Są jednak uniwersalne zasady, które pomogą wybrać sprzęt, jak najlepiej dostosowany do potrzeb klienta. Warto je poznać przed zakupem, aby nie żałować wydanych pieniędzy.

Notebook, laptop, ultrabook – podstawowe parametry

Trzy podstawowe parametry to procesor, ilość pamięci RAM, a także dysk twardy. W uproszczeniu można powiedzieć, że procesor wpływa na to jak szybko działa cały komputer – nad mocniejszym procesorem powinny zastanowić się osoby, które pracują przy grafice komputerowej, plikach wideo lub innych multimediach. Mocny procesor pozwoli również uruchomić bardziej wymagające gry. Dwie wiodące marki to AMD i Intel. O ile są pasjonaci, którzy spierają się, która z nich jest lepsza, o tyle różnice między porównywalnymi modelami dla przeciętnego użytkownika będą kosmetyczne. Zwracać trzeba uwagę nie tylko na szybkość procesora, ale także na liczbę rdzeni, wątków i pamięć podręczną. Innym elementem, który znacznie wpływa na to jak działa laptop to pamięć RAM. Im jest jej więcej, tym więcej programów i aplikacji będziemy mogli otworzyć na raz bez utraty wydajności. Rozsądne minimum to 4GB. Bez większej filozofii należy podejść również do kwestii dysku twardego – im jest większy, tym więcej zmieści w sobie naszych plików, czyli filmów, zdjęć, programów czy dokumentów. Warto zastanowić się nad oddzielnym dyskiem w szybszej, ale i droższej technologii SSD, przeznaczonym tylko na zainstalowanie systemu operacyjnego. Może to znacznie przyśpieszyć pracę całej jednostki. Na tych trzech parametrach jednak wybór się nie kończy.

Notebooki dla mobilnych

Osoby, którym zależy na mobilności powinny zwrócić uwagę na notebooki, które mają ekrany o przekątnej od 9 do 13 cali, czyli są nie większe od kartki formatu A4 . Są lekkie, poręczne, można je bez problemu zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Niestety mają również swoje ograniczenia. Ich wydajność najczęściej nie jest za wysoka. Nadadzą się do przeglądania Internetu, pracy z prostymi programami biurowymi, będzie można na nich obejrzeć też film i w sumie niewiele więcej. Nie są przeznaczone do pracy z multimediami czy bardziej zaawansowanymi programami. W związku z mniejszą wydajnością notebooki potrzebują również mniej energii, a to oznacza, że ich bateria starcza na dłużej. Najbardziej wytrzymałe bez ładowania mogą pracować nawet ponad 10 godzin. Kupić można je już za niecały tysiąc złotych. Rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić jest również odłączany ekran, który osobno pełnić może funkcję tabletu.

Laptop dla każdego

Tradycyjne laptopy to najbardziej pojemna kategoria, bo można do nich zaliczyć budżetowe modele, które nie zrujnują domowych finansów, jak i bardzo wydajne, wyposażone w najnowszą technologię maszyny do gier i multimediów. Ta różnorodność sprawia, że każdy w tej grupie znajdzie coś dla siebie i będzie mógł dopasować laptop specjalnie do swoich potrzeb. Wybierając laptop mamy do wyboru również pełną gamę rozmiarów – od mniejszych 14-calowych, po naprawdę duże i niezbyt mobilne 19-calowe. W związku z tak dużym wyborem, przed zakupem trzeba przeanalizować do czego będziemy używać laptopa, żeby – już po zakupie – nie okazało się, że albo nie spełnia on naszych oczekiwań albo wręcz przeciwnie – wydanie dużych pieniędzy okazało się zbędne, bo wiele funkcji jest niepotrzebnych. Obok parametrów i rozmiaru warto też przyjrzeć się gniazdom i slotom w danym modelu, bo to aspekt często pomijany, a bardzo ważny dla komfortu codziennego użytkowania. Kluczowa jest liczba gniazd USB, bo to najpopularniejsze wejście i bardzo wiele urządzeń z nich korzysta – myszka, dyski zewnętrzne, a w razie konieczności można za ich pomocą nawet podładować telefon. Dobrze, żeby laptop miał również czytnik kart pamięci, co znacznie ułatwi kopiowanie zdjęć z aparatu. Warto rozważyć również gniazdo HDMI, które umożliwi podłączenie komputera pod duży telewizor i obejrzenie filmu.

Ultrabook – dla wymagających

Stosunkowo nową klasą komputerów przenośnych są ultrabooki.  Mają być lekkie i cienkie, ale jednocześnie ich wydajność powinna być porównywalna z większymi urządzeniami. Ważny jest również czas uruchamiania, który w założeniach ma być nie dłuższy niż kilka-kilkanaście sekund. Dodatkowo ultrabook ma mieć wytrzymałą baterię, która pozwoli na komfortową, kilkugodzinną pracę bez konieczności ładowania. Ultrabook powinien być również atrakcyjny wizualnie. Wszystkie te cechy sprawiają, że nie jest to sprzęt tani – trzeba zapłacić za niego nawet kilka tysięcy złotych. Taki zakup powinien jednak dać gwarancję że przenośny komputer połączy w sobie w najlepszy sposób mobilność oraz wydajność. Zasada wyboru ultrabooka powinna być jednak niezmienna – musi być dostosowany do potrzeb i zadań właściciela.

Droższy nie znaczy lepszy, tańszy nie zawsze spełni oczekiwania

Nie jest sztuką wydać dużej sumy na laptop do pracy codziennej, bo wcale nie musi oznaczać, że sprzęt będzie dla kupującego idealnie dopasowany. Nie jest również dobrym rozwiązaniem spoglądanie tylko na „najniższe półki” i branie urządzeń najtańszych, bo może okazać się, że dopłacając niewielką kwotę komfort pracy znacznie się poprawi. Decyzja o zakupie powinna być podjęta po przemyśleniu i analizie, a nie tylko pod wpływem marketingowych haseł, wyróżnionej tabliczce z parametrami czy napisie „Promocja!”.

Poszukiwania można rozpocząć w Internecie na stronie takiej jak http://www.redcoon.pl/c02040000-Ultrabooki-i-notebooki