Jak wybrać hosting dla swojej strony www?

Hosting www

Większość ludzi rozumie bądź stara się zrozumieć podstawowe zasady budowania małego biznesu – założenie właściwej, odpowiedniej dla swojej branży oraz dla wyrażenia marki nazwy firm, wynajęcie bądź zakupienie miejsce, w którym powstanie siedziba firmy, wprowadzenie się tam oraz urządzenie lokalu według własnego gustu.

Czym tak naprawdę jest usługa hostingu?

Hosting dla strony internetowej nie jest właściwe niczym innym. Osoba zajmująca się rejestracją rezerwuje nazwę domeny, wypożycza na dany okres pewny obszar, na którym będą przetrzymywane dane oraz wysyła tam wszelkie materiały związane z e-działalnością. Zdjęcia, teksty, filmy, skrypty, wtyczki oraz wszystkie czego potrzebuje strona (warto z tego miejsca dodać, że obecnie strony najczęściej zakładane są na platformach CMS, które znacząco wpływają na poprawę komfortu podczas wszelkich zmian i edycji). Po podłączeniu strony pod hosting oraz wrzucenie nań materiałów, każdy użytkownik sieci może wejść na taką stronę i ją oglądać.

Nazwę domeny dostarcza nam adres serwera, na którym postawiona jest usługa hostingowa, podczas gdy serwer jest wynajętą przestrzenią, na której mogą być gromadzone dane. Ten proces znany jest jako delegacja (zawarcie informacji na temat tego, w jaki miejscu możemy znaleźć serwer, który obsługuje domenę). Każda domena przypisana jest jednorazowo do konkretnego konta hostingowego na konkretnym serwerze.

Hosting

Głównym zadaniem serwera jest dostarczanie plików, o które „zapytuje” użytkownik internetu wpisując konkretne komendy bądź wskazując polecenia myszą. W podobny sposób jak posiadłość zarządzana jest przez zarządcę, tak samo serwer hostingowy zarządzany jest przez tzw. hosta.

Funkcje serwera hostingowego

To od hosta konkretnego serwera zależy to z jakich funkcji użytkownik będzie mógł skorzystać – pamiętajmy, że hosting to tylko usługa, która każdego dnia może zostać wyłączona. Co ważne, nie wszystkie z serwerów wyposażone są w jednakowe funkcje, dlatego też warto zastanowić się nad tym co będzie nam potrzebne zanim podejmiemy decyzję o wynajęciu hostingu u danego administratora. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz host mógł zagwarantować nam odpowiednią pomoc upewnijmy się o tym przed zawarciem umowy, niektóre platformy hostingowe nie dają użytkownikowi pełnej pomocy, co oczywiście może negatywnie być odbierane przez użytkowników początkujących. Wiele hostingów oferuje jednak pełną pomoc, a do tego łatwość instalacji różnych skryptów, tworzenia kont pocztowych czy tworzenia baz danych.

Jeśli jesteśmy związanymi z usługami hostingowymi na stałe – na przykład w przypadku posiadania wielu stron, musimy wybrać firmę, które będzie nam służyć pomocą także w nocy, nigdy bowiem nie wiadomo, czy właśnie w tym czasie nie wydarzy się poważny błąd lub nawet włamanie, które trzeba będzie okiełznać.