Data Center – dla kogo, po co i gdzie znajduje zastosowanie

Duże, prężenie działające firmy mają wiele problemów. Między innymi takich, związanych z poufnymi danymi. I nie bez przyczyny większość zarządców i doradców korporacyjnych twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie odpowiedniej serwerowni w siedzibie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że bliskość fizyczna, a co za tym idzie stała kontrola – zapewnia pewne bezpieczeństwo.

Oczywiście istnieje możliwość skorzystania z usług zewnętrznego data center, jednak strach przed wyciekiem danych na ogół oddala taki pomysł. Przechodząc jednak do sedna i omówienia poszczególnych kwestii związanych z Data Center należy odpowiedzieć sobie na kluczowe i podstawowe pytania. A więc – czym właściwie jest Data Center? Czym jest serwerownia? Jak działa i jak gromadzi dane?

Data Center – dla kogo, po co i gdzie znajduje zastosowanie?

Data Center, to  w dużym skrócie miejsce, gdzie instaluje się serwery. Serwery odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie konkretnych danych. Centrum danych, czy też centrum przetwarzania danych, to na ogół budynek lub po prostu jego część. Składa się on z serwerowni i pomieszczeń, które wspierają działanie całości. W serwerowni umieszcza się sprzęt serwerowy. Z kolei w poszczególne pomieszczenia, to między innymi pomieszczenie dystrybucji energii, pomieszczenie techniczne czy telekomunikacyjne. Taki podział umożliwia utrzymanie bezpieczeństwa całości i zapewnia wiele ułatwień, gdy te stają się konieczne, by wszystko funkcjonowało bez problemów.

Układ ten gwarantuje, że w serwerowni nie ma każdego rodzaju niezbędnych instalacji, lecz ona i tak czerpie korzyści ze wszystkich. Podział tworzy się więc po to, by zwiększyć niezawodność, jak najbardziej uprościć serwisowanie i oczywiście zmaksymalizować bezpieczeństwo.

Serwerownia, to zatem miejsce na które stawia większość dużych przedsiębiorstw. Co więcej, takowe twierdzą, że przechowująca ich dane machina powinna być umieszczona jak najbliżej siedziby firmy, o ile nie w niej samej. Kwestią do zastanowienia jest jednak system zasilania, klimatyzacja i wiele innych elementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całości.

Data Center – systemy zasilania i klimatyzacja

Zasilacz UPS, to urządzenie, który służy nieprzerwanemu zasilaniu. W serwerowniach Data Center najczęściej korzysta się z zasilaczy UPS typu online. Dlaczego? Bo takowe, jako jedyne są w stanie zagwarantować ciągłość wymaganego zasilania dla bardzo czułych urządzeń. Energy On, to firma która rozwiązaniami tego rodzaju zajmuje się na co dzień.

Co więcej, zaznacza ona, że jednym z najważniejszych komponentów serwerowni jest też precyzyjna klimatyzacja. To od niej bowiem zależy, jak bardzo niezawodne będzie działanie całości. W swojej ofercie Energy On proponuje więc wysokiej klasy rozwiązania klimatyzacji. Klimatyzacji, która przeznaczona jest wyłącznie dla Data Center, serwerowni oraz wszystkich innych, pomocniczych urządzeń. Bez znaczenia pozostaje nawet ich rozmiar i wymagania. Firma zapewnia, że znajdzie rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających pod tym względem klientów.

Systemy bezpieczeństwa i wyposażenie IT

Przy funkcjonowaniu Data Center na szczególną uwagę zasługują również montowane systemy bezpieczeństwa. Te proponowane przez Energy On, to kolejno: systemy gaszenia, systemy dostępu, systemy monitoringu. Wszystko instalowane w zależności od zabudowy i samej wielkości centrum. Firma dostosowuje się bowiem do wymogów swych klientów, spełnia wszystkie ich oczekiwania i stosuje różnorodne rozwiązania w tej kwestii.

Co więcej, Energy On proponuje również organizację kabli i obudowy, szafy serwerowe oraz wszystko, to co wydaje się niezbędne. Jeśli więc decydujemy się na centrum danych w swojej firmie, zadbajmy o wszystkie szczegóły. A jako, że kwestie te są dość skomplikowane, najlepiej powierzyć je specjalistom na rynku.

Energy On, to zespół ludzi, którzy od wielu lat pracują nad kwestiami zasilania. W swej ofercie proponują nie tylko produkty takie, jak prostowniki, falowniki, czy UPS, ale również profesjonalne projekty i czuwanie nad rozbudową całości. Jeśli chcemy swoje Data Center zbudować od podstaw, powierzenie im tego zadania przyniesie same korzyści. Planowanie, projekt, wykonanie, a na koniec utrzymanie i serwis. Wszystko to możemy mieć w ramach współpracy z Energy On.