Odnawialne źródła energii – czy warto z nich korzystać?
Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie coraz więcej mówi się o ekologicznym stylu życia oraz o rozważnym korzystaniu ze źródeł energii. Coraz więcej słyszy się zaleceń, które mówią o wyższości odnawialnych źródeł energii nad źródłami nieodnawialnymi. Jak to w rzeczywistości wygląda i czy warto zdecydować się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii w swoim domu? Jakie mają one zalety, a jakie są ich podstawowe wady? Czy energia słoneczna, wiatrowa lub wodna są przyszłością energetyki na świecie, czy może jednak warto pozostać wiernym źródłom odnawialnym? Podpowiadamy!
Ekologiczna energia pozyskiwana w zgodzie z naturą
Odnawialne źródła energii to takie, które występują w przyrodzie w sposób naturalny i mogą posłużyć do produkcji energii elektrycznej lub grzewczej. W przeciwieństwie do źródeł nieodnawialnych, takich jak złoża ropy, węgla oraz metali, źródła energii odnawialne odradzają się w stosunkowo krótkim czasie, co sprawia, że ich deficyt jest niemożliwy. Dzięki temu ryzyko ich wyczerpania jest znikome, a nawet niemożliwe. Źródła energii odnawialnej to energia słoneczna, energia wiatrowa i energia wody, energia z przetworzonej biomasy, a także energia geotermalna. Najpopularniejsza i najczęściej wybierana przez inwestorów prywatnych do własnych gospodarstw domowych jest obecnie energia słoneczna. Z kolei energia wiatrowa cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony większych instytucji oraz firm.
Inwestycja w pobieranie energii ze źródeł odnawialnych to bardzo ekologiczny pomysł, który jest coraz bardziej promowany na całym świecie. Pojawia się coraz więcej profesjonalnych produktów oraz firm, które oferują projektowanie instalacji do pobierania energii słonecznej lub wiatrowej i przetwarzania jej w prąd elektryczny w celu zapewnienia odpowiedniej ilości energii w gospodarstwie domowym lub w firmie. Takie rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ znacznie przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczeń atmosfery oraz są inwestycją, która pozwala zaoszczędzić na rachunkach. To także rozwiązanie, które nie wymaga intensywnej eksploatacji zasobów naturalnych, które coraz bardziej się kurczą. Energia z odnawialnych źródeł jest bardzo wydajna i może być wykorzystywana do napędzania pojazdów, zasilania urządzeń elektronicznych oraz AGD i RTV, a także do ogrzewania budynków.
Koszty, które wcale nie muszą być aż takie wysokie
Największą wadę korzystania z odnawialnych źródeł energii dla większości osób jest cena inwestycji. Założenie kolektorów słonecznych lub specjalnej instalacji, która pozwoli na pozyskiwanie energii geotermalnej lub energii wiatrowej wiąże się z koniecznością poczynienia naprawdę dużych nakładów finansowych. Jest to związane z koniecznością przekształcenia instalacji w odpowiedni sposób oraz zamontowania kolektorów słonecznych, wiatraków lub pomp geotermalnych. Warto inwestować w innowacyjne produkty wysokiej jakości, które zagwarantują wysoką wydajność i niezawodność przez lata.
Rozważając inwestycję w kolektory słoneczne lub inną instalację do pobierania energii z odnawialnych źródeł, warto mieć na uwadze, że tego typu inwestycja zwróci się w ciągu kilku lat, dzięki znacznie niższym rachunkom za energię elektryczną. Ponadto obecnie można skorzystać programów dotacyjnych i dofinansowań dla osób, które pragną żyć bardziej ekologicznie i zmienić funkcjonowanie całego swojego gospodarstwa domowego w celu chronienia złóż i planety. Dzięki temu koszty związane ze zmianą źródła energii wcale nie muszą być takie wysokie. Warto dobrze zapoznać się z ofertą instytucji ekologicznych oraz dotacjami unijnymi ochrony środowiska, i wybrać najbardziej opłacalną opcję dla siebie, aby nie przepłacać za instalację fotowoltaiczną lub wiatrową.