Najczęściej wymieniane elementy ciągnika

Obecnie prowadzenie gospodarstwa rolnego opiera się w bardzo dużym stopniu na różnego rodzaju specjalistycznych maszynach rolniczych. Są to pewnego rodzaju narzędzia, dzięki którym każdy rolnik może w szybki, sprawny i bezpieczny sposób wykonywać różnego rodzaju prace w gospodarstwie.

Do najważniejszych maszyn należy niewątpliwie ciągnik, który dzięki swojej uniwersalności i możliwościom, jakie zapewnia, jest wykorzystywany w większości prac w gospodarstwie rolnym. Posiadanie własnego ciągnika rolniczego to z pewnością spora zaleta, ale warto pamiętać, że wiąże się to także z odpowiedzialnością, ponieważ maszyna tego typu wymaga odpowiedniej konserwacji i napraw, jeśli jakaś z części ulegnie uszkodzeniu lub zużyciu.

Do czego służy ciągnik rolniczy?

Ciągniki rolnicze to najważniejsze pojazdy mechaniczne w każdym gospodarstwie rolniczym. Potocznie nazywane są także traktorami, a wykorzystuje się je głównie do prac rolnych, ogrodniczych oraz leśnych. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a dodatkowo większość producentów projektuje je w taki sposób, aby mogły poruszać się legalnie w ruchu drogowym, co jest ogromną zaletą.

Maszyny te charakteryzują się uniwersalnością, niezawodnością, wysoką wydajnością, zwrotnością i dobrymi właściwościami poruszania się w terenie. Podstawowymi zespołami ciągnika rolniczego są mechanizmy przenoszące napęd, mechanizm hamowania, układ jezdny, instalacja pneumatyczna, hydraulika zewnętrzna oraz różnego rodzaju urządzenia elektryczne. Dodatkowo, ciągnik może współpracować także z wieloma innymi urządzeniami i tutaj ważną rolę odgrywa podnośnik hydrauliczny, czyli tak zwany TUZ (trzypunktowy układ zawieszenia). To właśnie on odpowiada za zmianę położenia różnych narzędzi rolniczych zamontowanych do ciągnika.

Równie ważnym mechanizmem jest także WOT (wałek odbioru mocy), który służy do przekazywania mocy ciągnika na zespoły robocze maszyn, które z nim współpracują. Dzięki tym mechanizmom ciągnik może współpracować z takimi maszynami jak pług, opryskiwacz, rozrzutnik obornika czy też siewnik.

Dlaczego warto posiadać ciągnik rolniczy?

Zakup ciągnika rolniczego to zazwyczaj ogromny wydatek, jednak warto pamiętać, że maszyna ta jest najważniejszym narzędziem pracy każdego rolnika. Posiadanie własnego ciągnika rolniczego to z pewnością duża wygoda i swoboda, ponieważ sprawia to, że rolnik może go użytkować w dowolny sposób i w dowolnym czasie, co w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego jest bardzo ważną kwestią. Ponadto, inwestycja w ciągnik rolniczy pozwala także zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ prace w polu będą mogły być realizowane zdecydowanie szybciej i wydajniej, co przełoży się także na większe zyski z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Dodatkowo, unikniemy konieczności wynajmowania ciągnika, ponieważ będziemy posiadali go na własność.

Jakie elementy ciągnika są najbardziej narażone na zużycie?

Na zużycie najbardziej narażone są wszelkie elementy ciągnika, które biorą czynny udział w jego pracy oraz są narażone na różnego rodzaju szkodliwe warunki, w jakich ciągnik musi pracować. Można tutaj wymienić opony, które utrzymują cały ciężar maszyny i jednocześnie mają bezpośredni kontakt z podłożem, łańcuchy i przekładnie, które dość szybko zużywają się szczególnie wtedy, gdy nie są regularnie czyszczone i konserwowane, układ hydrauliczny, czy też wszelkiego rodzaju ruchome elementy, które bez odpowiedniego smarowania i czyszczenia bardzo szybko mogą ulec zużyciu i konieczna będzie ich wymiana.

Jak dbać o ciągnik rolniczy?

Odpowiednie dbanie o ciągnik pozwoli znacząco wydłużyć jego żywotność i zminimalizować ryzyko awarii, co jest bardzo ważną kwestią. Z tego względu warto wiedzieć jak dbać o ciągnik i na co zwrócić szczególną uwagę. Podstawą jest oczywiście regularne czyszczenie i konserwacja. Te czynności pozwolą utrzymać ciągnik w odpowiednim stanie i zadbać o wszelkie części ruchome, które bardzo szybko mogą ulec zużyciu, gdy się o nich zapomni.

Ważne jest również to, aby regularnie przeprowadzać przegląd ciągnika, co pozwoli stale kontrolować jego stan i w razie zauważenie jakichś nieprawidłowości lub usterek szybko im zaradzić. Jeśli zauważmy, że jakaś część uległa zużyciu to warto jak najszybciej odwiedzić sklep z częściami rolniczymi i zakupić nowy element. Zlekceważenie oznak zużycia części, może doprowadzić do poważniejszych i bardziej kosztownych awarii. Przed nowym sezonem warto również sprawdzić najważniejsze elementy ciągnika, takie jak układ kierowniczy i hamulcowy, które w bezpośredni sposób wpływają na bezpieczeństwo i muszą być zawsze w pełni sprawne.