Na co zwrócić uwagę kupując kombajn?
Prowadzenie gospodarstwa rolnego to nie łatwe zadanie, które wymaga sporej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Maszyny rolnicze znacząco ułatwiają tę pracę, a jedną z ważniejszych jest z pewnością kombajn. Zakup takiej maszyny to bardzo duży wydatek, dlatego warto odpowiednio przemyśleć tę decyzję i zapoznać się z tym, co oferuje rynek, po to, aby wybrać odpowiednio i nie żałować późnej zakupu.
Kombajn, który będzie spełniał wszelkie oczekiwania i wymagania, a przy tym będzie pracował z optymalną wydajnością, pozostając przy tym oszczędny, to klucz do osiągnięcia sporego zysku w gospodarstwie rolnym. Z tego względu warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu kombajnu.
Kombajn w gospodarstwie rolnym
Kombajn to jednoetapowa maszyna rolnicza, która służy do jednoczesnego koszenia, młócenia i transportowania roślin uprawnych. Kombajn jest więc niezbędny podczas zbiorów pszenicy, żyta, pszenżyta, jęczmienia czy też owsa. Niektóre kombajny, dzięki dodatkowym modyfikacją mogą także uczestniczyć w zbiorach kukurydzy, grochu, słonecznika, łubinu czy też rzepaku.
Są to więc bardzo uniwersalne i potrzebne podczas zbiorów maszyny, które zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają pracę w gospodarstwie rolnym. Zebrane przez kombajn zboże jest w pełni oddzielone od kłosów i czyszczone z wszelkich zanieczyszczeń, dzięki temu jest od razu gotowe do transportu i magazynowania. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, a w gospodarstwie rolnym takie oszczędności są ogromną korzyścią.
Budowa i zasada działania kombajnu
Podstawowym i zarazem najważniejszym elementem każdego kombajnu jest heder, czyli pewnego rodzaju bęben, umieszczony na przodzie maszyny. Jego zadaniem jest przyciąganie zboża do zespołu tnącego. Zespół ten składa się z szyn zakończonych ostrymi zębami, które poruszają się w bardzo szybkim tempie.
Kolejnym elementem jest podajnik ślimakowo-palcowy przenoszący ścięte zboże na podajnik taśmowy, który wrzuca je następnie do bębna młócącego. To właśnie tu oddzielane są ziarna zboża od kłosów i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Tak oczyszczone ziarno, trafia na wytrząsacze i sita, które jeszcze dokładniej je oczyszczają.
Kolejnym elementem jest przenośnik, który transportuje przesiane zboże do zbiornika umieszczonego za kabiną operatora. Niektóre kombajny posiadają także system przenośników, który po ukończeniu wszystkich procesów, ponownie przenosi ziarna do bębna młócącego, aby w jeszcze dokładniejszy sposób je oczyścić. Jeśli nie zależy nam na sianie, to możemy zdecydować się na kupno kombajnu wyposażonego w rozdrabniacz słomy, który zmieni ją w naturalny, organiczny nawóz i rozrzuci za sobą podczas pracy.
Jaki wybrać kombajn?
Decydując się na zakup kombajnu do swojego gospodarstwa rolnego, warto zastanowić się jakiego rodzaju kombajn sprawdzi się w danym przypadku najlepiej. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kombajnów, tradycyjny oraz rotorowy. Podstawową różnicą między tymi dwoma konstrukcjami jest lokalizacja bębna młócącego. W kombajnach rotorowych są to dwa wzdłużne rotory, gdzie omłot i separacja ziaren zboża od słomy odbywa się na rotorach, natomiast w kombajnach tradycyjnych bębny ustawione są poprzecznie.
Oznacza to, że proces ścinania, a także podawania zboża w obu rodzajach jest taki sam, a różnice są jedynie w procesie młócenia i separacji ziaren. W kombajnach tradycyjnych proces ten odbywa się dynamicznie poprzez wybijanie ziarna z kłosa. W kombajnach rotorowych ziarno jest „wycierane”, co jest znacznie delikatniejszym i mniej dynamicznym sposobem, dzięki czemu ziarna są w mniejszym stopniu uszkadzane. Z tego względu kombajny rotorowe to idealny wybór dla gospodarstw zajmujących się produkcją ziarna siewnego.
Kupno kombajnu
Przed zakupem kombajnu należy dokładnie przemyśleć to, czego oczekujemy od danej maszyny. Bardzo ważne jest, aby dobierać wydajność kombajnu do wielkości areału oraz rodzaju upraw. Dzięki temu ma się gwarancję, że będzie on działał w optymalny sposób.
Szukając niezawodnych kombajnów, warto zwrócić uwagę na markę Deutz-Fahr, która od bardzo dawna produkuje kombajny i inne maszyny rolnicze. Szczególnie modele z serii DEUTZ-FAHR C6000 są warte zakupu, ponieważ ich wydajność, uniwersalność i niezawodność sprawiają, że są one idealnym wyborem dla większości gospodarstw rolnych.