Jak przygotować się na studia w Niemczech?

studia

Nauka za granicą może być bezpiecznym i przyjemnym doświadczeniem, jeśli tylko na czas wypełnimy wszystkie formalności. Masz już na oku kilka uczelni, a może ten pomysł dopiero przyszedł Ci do głowy? Sprawdź, co musisz załatwić i o czym koniecznie musisz pamiętać przed wyjazdem. Przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, jak przygotować się na studia w Niemczech.

Jak aplikować na studia za granicą?

Jak przygotować się na studia w Niemczech? Przynajmniej rok przed planowanym wyjazdem warto sprawdzić dodatkowe informacje o uczelniach, do których zamierzasz złożyć aplikację. Szczegółowe wskazówki dla kandydatów najprawdopodobniej znajdują się na akademickich stronach internetowych.

Najważniejsze będą nie tylko możliwości zorganizowania pobytu, ale też wymagania, które musisz spełnić. Zapoznaj się z listą oczekiwanych dokumentów (dyplom ukończenia szkoły średniej, świadectwo maturalne) oraz przebiegiem rekrutacji. Konieczne może się okazać przystąpienie do egzaminu stwierdzającego równoważność wykształcenia, testu umiejętności językowych lub egzaminu wstępnego. Marzy Ci się kierunek artystyczny? Pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie zacząć pracę nad swoim portfolio. Co jeszcze warto wiedzieć? Jak aplikować na studia za granicą?

  • Jeśli wybrałeś kierunek z ograniczoną liczbą przyjęć, będziesz musiał złożyć podanie za pośrednictwem portalu www.hochschulstart.de. Aplikujesz do kilku różnych uczelni? Na serwisie uni-assist możesz to zrobić przy pomocy jednego zestawu dokumentów. Znajdziesz tam też wszystkie niezbędne formularze zgłoszeniowe.
  • Ponieważ podanie złożone po czasie nie będzie brane pod uwagę, zweryfikuj terminy bezpośrednio na stronie uczelni. Możesz też skontaktować się z jej Biurem Współpracy z Zagranicą, jeśli chcesz upewnić się, że posiadasz rzetelne i aktualne informacje o rekrutacji.

Studia za granicą – co zabrać na wyjazd?

Chociaż nie chcesz marnować miejsca na rzeczy, w które bez problemu możesz zaopatrzyć się później, kiepskim pomysłem będzie też pominięcie podczas pakowania najpotrzebniejszych kosmetyków i akcesoriów. Najlepiej zabrać ze sobą wystarczającą ilość produktów, aby przez kilka pierwszych dni nie musieć martwić się większymi zakupami. Weź tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, aby zapewnić sobie komfortowy pobyt i ułatwić funkcjonowanie. Upewnij się, że masz przy sobie wszystkie zażywane lekarstwa i pomoce medyczne, niezbędniki przydatne w podróży oraz urządzenia, z których korzystasz w ciągu dnia, takie jak ładowarka lub powerbank. Co zabrać na wyjazd na studia w Niemczech?

  • Najważniejsze dokumenty i zaświadczenia – dowód osobisty, decyzję o przyjęciu na studia, deklarację finansową, a także oryginały (wraz z tłumaczeniami oraz uwierzytelnionymi kopiami) aktu urodzenia, świadectwa ukończenia szkoły średniej i wszystkich innych rzeczy, których możesz potrzebować, takich jak certyfikaty ukończenia kursów językowych.
  • Rzeczy przydatne w podróży – trochę pieniędzy na podstawowe wydatki (w odpowiedniej walucie!), bilety lotnicze, aktualne zdjęcia legitymacyjne oraz notes z podstawowymi informacjami i numerami telefonów (warto zanotować adres zakwaterowania w Niemczech oraz dane kontaktowe Biura Współpracy z Zagranicą).
  • Osobisty komputer – chociaż w każdej chwili możesz skorzystać ze sprzętu komputerowego na terenie uczelni, wydajny sprzęt do użytku prywatnego to podstawa. Żeby utrzymać kontakt z rodziną i przyjaciółmi, będziesz też musiał zorganizować stały dostęp do sieci. Nie jesteś pewien, jak to zrobić? Zobacz, co na ten temat mają do powiedzenia nasi eksperci: Internet stacjonarny w Niemczech.

Studia w Niemczech. Nauka języka

Jak przygotować się na studia w Niemczech? Najważniejszą informacją dla kandydatów jest poziom znajomości języka wymagany przez konkretne uczelnie. Nie zawsze językiem wykładowym będzie niemiecki. Nie oznacza to jednak, że powinieneś zaniedbać naukę poprawnego mówienia, słuchania i pisania. Nawet jeśli nie musisz podchodzić do egzaminu językowego, a to właśnie angielskiego będziesz potrzebował na ćwiczeniach i wykładach, podstawowe umiejętności komunikacyjne na dłuższą metę okażą się niezbędne. Właśnie dlatego nauki nie warto odkładać w nieskończoność. Jak się do tego zabrać?

studia

Kluczem do sukcesu będzie odpowiednia organizacja. Przygotuj sobie listę rzeczy, które koniecznie musisz opanować przed wyjazdem. Należy do nich nie tylko słownictwo, ale też konkretne formy wypowiedzi. Jeśli ubiegasz się o miejsce na wydziale humanistycznym, prawdopodobnie już teraz powinieneś zacząć ćwiczyć swobodne formułowanie myśli. Ponieważ kandydat na studia musi bez problemu rozumieć treść wykładów i czytać teksty naukowe, konieczne może się okazać opanowanie konkretnych branżowych terminów lub elementów stylu oficjalnego. Oszczędzisz sobie sporo czasu i nerwów, jeśli spróbujesz zapoznać się z nimi na wczesnym etapie przygotowań. 

Pamiętaj jednak, żeby do swojego planu nauki języka wprowadzić elementy, które pomogą Ci w zwykłych, codziennych sytuacjach. Następnie dokładnie zaplanuj system powtórek. Wystarczy poświęcić na nie kilkanaście minut dziennie, na przykład z samego rana, żeby w krótkim czasie osiągnąć zdumiewające efekty.