Bezpieczeństwo środowiskowe – jak zwiększyć jego poziom w swojej organizacji?

Bezpieczeństwo środowiskowe (3)

Żyjemy w czasach, w których troska o środowisko jest naszym obowiązkiem i koniecznością, by uniknąć katastrofy klimatycznej. Z tego względu każdy z nas powinien zrobić wszystko, by oszczędzić matkę naturę. Jednak to od firm wymaga się więcej, ponieważ przedsiębiorstwa najwięcej produkują odpadów i obciążają ekosystem. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą dbać o bezpieczeństwo środowiskowe?

Czym jest bezpieczeństwo środowiskowe?

Bezpieczeństwo środowiskowe jest ciągłym procesem, mającym za zadanie zapewnić niezachwianą oraz bezpieczną egzystencję każdego problemu, który wchodzi w skład ekosystemu. Co istotne reguły, jakie państwo decyduje się obrać, samodzielnie sobie wyznacza. Na danym etapie prac konieczne jest sporządzenie dokumentacji, które na kolejnych stopniach wdrażania procesu, zostaną zaakceptowane przez państwo oraz podmioty należących do organizacji bądź grup.

Jakie organizacje muszą dbać o bezpieczeństwo środowiskowe?

Każdy podmiot gospodarczy realizujący swoje cele biznesowe w dziedzinie rolnictwa, rybactwa, leśnictwa lub wykonuje zawód związany z medycyną w ramach prywatnej praktyki, jest w świetle prawa podmiotem, który korzysta ze środowiska. Jeżeli jego działalność biznesowa wykracza ponad przyjęte normy, czyli obejmuje działania, mające na celu zaspokoić nie tylko osobiste potrzeby oraz wymagają stosowania pewnych instalacji, niezbędne może się okazać uzyskanie specjalnego pozwolenia na podjęcia na poszczególne czynności. Owe działania to np.

 • emisja płynów, gazów,
 • wytwarzanie dużej ilości odpadów,
 • duży pobór wody,
 • zrzut ścieków, mogących naruszyć równowagę przyrodniczą.

Każdy rodzaj odpadów jest regulowany w odrębnymi przepisami. Z tego powodu powinno odbywać się zgodnie z powszechnymi zasadami środowiska tj. zasada prewencji, przezorności lub zrównoważonego rozwoju.

Bezpieczeństwo środowiskowe (3)

Niemniej jednak niezależnie od profilu prowadzenia działalności gospodarczej każda firma w swoich działaniach powinna robić wszystko, by działalność w jak najmniejszym stopniu wpływała na środowisko naturalne.

W jaki sposób firmy mogą dbać o bezpieczeństwo środowiskowe?

Firmy pragnące w jak najmniejszy sposób obciążać środowisko powinny wdrożyć proekologiczne działania w politykę firmy, która jest dopasowana do rodzaju przedsiębiorstwa. Niezależnie od typu organizacji każde przedsiębiorstwo powinno ograniczyć do minimum produkcję odpadów oraz wprowadzić segregację śmieci. Oprócz tego każdy przedsiębiorca prowadzący swoją działalność w Polsce jest zobowiązany do przygotowywania szeregu dokumentów z zakresu ochrony środowiska oraz prowadzenia pomiarów wielkości emisji. Nieprawidłowy sposób prowadzenia bądź ich brak może doprowadzić do wielu problemów i konsekwencji finansowych. W kwestii ochrony środowiska firmy mają obowiązek wywiązać się z dwóch głównych wymagań. Są to:

– ewidencja sprawozdawczości środowiskowej (dotyczy to odpadów, opłat produktowych oraz środowiskowych),

– posiadanie wszystkich niezbędnych decyzji z zakresu ochrony środowiska (pozwolenia związane z emisją płynów i gazów do atmosfery pozwolenia wodnoprawne).

Oprócz prawnych regulacji ważnymi czynnościami dla środowiska są codzienne, z pozoru nieistotne decyzje, jaki właściciel firmy oraz jego podwładni podejmują w ciągu dnia. Poniżej znajduje się kilka prostych wskazówek, które wdrożone i przestrzegane, pozwolą odciążyć środowisko naturalne:

 1. Wyrzucając śmieci, zgniataj je i segreguj, przydzielając do odpowiednich opakowań i odkręć nakrętki. To pozwoli zachować zdrowe środowisko, ułatwi recykling oraz utylizację odpadów.
 2. Wymieniając żarówki, zamień je na energooszczędne, kiedy wychodzisz z biura, wyłącz światło, zaoszczędzisz na rachunkach, a środowisko będzie bardziej odciążone.
 3. Korzystając z wody, zakręcaj, kiedy nie jest konieczna i kontroluj jej przepływ. W ten sposób oszczędza się środowisko, a rachunki są mniejsze
 4. Korzystaj z poczty elektronicznej oraz skanera. Dzięki temu zmniejszysz znacznie ilość zużywanego papieru, czyli wycinki drzew.
 5. W łazience zainstaluj dozownik, który pozwala na wykorzystanie minimalnej ilości mydła. Podobnie zrób z ręcznikiem papierowym. Dzięki temu ilość odpadów znacznie się zmniejsza.
 6. Wszystkie prace czystościowe powinny zostać wykonane przy użyciu produktów przyjaznych środowisku.
 7. Rozłóż przy wejściu do firmy matę, która wchłonie nieczystości i oszczędzi wygląd podłogi.

Bezpieczeństwo środowiskowe (3)

Bezpieczeństwo środowiskowe to proces, który ma na celu utrzymanie ekosystemu w jak najlepszej kondycji. Oprócz zwykłych ludzi to właśnie firmy powinny dbać o bezpieczeństwo środowiskowe, przyjmując politykę proekologiczną. Zmniejszenie zużycia mediów, a także segregacja odpadów to tylko początek ku lepszej przyszłości dla Ziemi.