Automatyzacja produkcji w małej firmie — czy to się opłaca?

automatyzacja produkcji

Rozwój technologiczny sprawia, że świat otrzymuje co roku coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, a co za tym idzie, zwiększają się również możliwości ich zastosowania.

Z pewnością tego typu nowoczesne rozwiązania odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju przemysłu. Automatyzacja produkcji to proces, który rozpoczął się już wiele lat temu i z każdym rokiem coraz więcej firm decyduje się na inwestycję w nowoczesne i samodzielnie działające rozwiązania. To sprawia, że zmniejsza się udział ludzi w procesie produkcyjnym, a co za tym idzie – proces ten może trwać nieprzerwanie, cały czas z taka samą wydajnością i powtarzalnością.

To sprawia, że produkcja ogromnej ilości produktów nie jest już problemem. Jednak czy automatyzacja produkcji jest rozwiązaniem skierowanym tylko do dużych firm?

Na czym polega automatyzacja produkcji?

Automatyzacja produkcji to proces polegający na wdrożeniu rozwiązań zwiększających udział maszyn w procesach produkcyjnych i jednoczesnym zmniejszeniu udziału ludzi. Dzięki temu wiele powtarzalnych i monotonnych, ale jednocześnie niezbędnych czynności może zostać wykonane przez maszyny, natomiast ludzie mogą w tym czasie zająć się bardziej skomplikowanymi i wymagającymi inteligencji oraz podejmowania decyzji czynnościami.

Automatyzacja zwiększa także wydajność produkcji i świadczenia usług, szybkość działania, powtarzalność czynności, a wszystko to wpływa pozytywnie na optymalizację kosztów działania firmy. 

Jakie korzyści przynosi automatyzacja produkcji?

Automatyzacja produkcji pozwala na zastąpienie ludzi w wielu czynnościach. Zadania monotonne, czasochłonne i powtarzalne, które dla ludzi po pewnym czasie są bardzo męczące i nużące, dla maszyn są idealnym zajęciem. Dzięki temu czynności realizowane są w sposób powtarzalny i z wysoką precyzją, co pozwala znacząco podnieść wydajność produkcji, a także jakość wytwarzanych produktów lub świadczonych usług.

audyty oświetlenia

Ponadto maszyny i różnego rodzaju systemy informatyczne mogą działać nieprzerwanie, przez co wydajność procesów produkcyjnych również znacząco wzrasta. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się także znakomicie w miejscach, gdzie panują trudne i szkodliwe warunki. Dzięki automatyzacji pracownicy nie muszą przebywać w takich miejscach, narażając swoje zdrowie na uszczerbek, a wszelkie czynności wykonywane są automatycznie przez maszyny.

Wyeliminowany zostaje również czynnik ludzki, przez który najczęściej dochodzi do różnego rodzaju wypadków w pracy lub też strat w produktach i materiałach.

Czy automatyzacja produkcji to popularne rozwiązanie w Polsce?

Od pewnego czasu automatyzacja produkcji stała się bardzo popularnym rozwiązaniem również w firmach działających na terenie Polski. Szczególnie często z tego udogodnienia korzystają firmy wykonujące liczne procesy księgowe i operacyjne np.:

  • rejestrowanie faktur zakupowych,
  • płatności za usługi,
  • rozliczenia bankowe,
  • przekazywanie spraw do odpowiednich działów firmy,
  • wysyłanie przypomnień,
  • weryfikacja klientów w bazach danych.

Wcześniej za tego typu czynności odpowiedzialni byli ludzie, co sprawiało wiele problemów, ponieważ wymagało zatrudnienia sporej ilości pracowników, co wiązało się z ogromnymi kosztami.

Teraz dzięki powierzeniu części powtarzalnych i czasochłonnych operacji maszynom i sztucznej inteligencji, można znacząco skrócić czas obsługi procesów, zwiększyć ich efektywność, a pracowników oddelegować do innych bardziej wymagających zadań.

Spory wpływ na popularyzację tego rozwiązania miało dofinansowanie do automatyzacji, na jakie mogą liczyć firmy decydujące się na inwestycję i rozwój swojej działalności w tym kierunku.

Jednym z programów oferujących tego typu dotacje jest z pewnością Przemysł 4.0, który umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego w wysokości nawet do 800 tys. zł (do 85% wartości inwestycji). Są to spore pieniądze, które z pewnością zachęca wiele firm do inwestowania w automatyzację produkcji.

Czy z automatyzacji produkcji mogą korzystać tylko duże firmy?

Wiele osób błędnie uważa, że automatyzacja produkcji to rozwiązanie przeznaczone tylko dla dużych firm. W rzeczywistości nawet niewielkie przedsiębiorstwa mogą czerpać wiele korzyści z tego udogodnienia.

W praktyce często wygląda to tak, że duże firmy wprowadzają u siebie różnego rodzaju usprawnienia automatyzujące cześć procesów. W przypadku gdy takie rozwiązania się sprawdzą, są one skalowane i dopasowywane do wymagań i potrzeb mniejszych firm. W taki właśnie sposób nieduże zakłady produkcyjne mogą również korzystać z ułatwień, jakie oferuje automatyzacja produkcji.